To je kniha, čéče! V ArtCafé představujeme nejkrásnější knihu pro děti za rok 2019
Hosty ArtCafé věnovaného knize To je metro, čéče, byla spisovatelka Milada Rezková a výtvarnice Veronika Vlková, která s Janem Šrámkem vytvořila oceněné ilustrace.
Nakladatelství Paseka oslovilo Miladu Rezkovou s poptávkou po knize o pražském metru. Práce na knize pro autorku 10 dětských knih přinesla i spolupráci s duem ilustrátorů Janem Šrámkem a Veronikou Vlkovou, kteří spolu tvoří od roku 2011. Jejich společné ilustrace se objevily např. v knize Kláry Brůhové, Pražské vize. Ilustrace kombinující počítačovou grafiku a akvarelovou malbu zaujaly mezinárodní porotu prestižního boloňského veletrhu dětské knihy, ale i porotu soutěže o nejkrásnější knihu za rok 2019 v kategorii pro děti a mládež, ve které výtvarníci zvítězili.
Metro jede do literatury pro děti poprvé
Kniha To je metro, čéče vypráví příběh malého kluka, Karla Kroupy, který nechce trávit odpoledne v družině. Prozíravý Ježíšek mu nadělí pravidelné středy s odtažitým dědečkem Karlem Kroupou, zvaným Krtkem. Velice brzy se ale středy pro malého Karla stanou nejlepším dnem v týdnu. S Krtkem je totiž dobrodružně tráví v pražském podzemí. Čtenář se při četbě, ale i při průzkumu rafinovaných ilustrací dozví opravdu hodně informací a současně se i pobaví. Přitom se tvůrcům podařilo vybalancovat jejich poměr tak, aby to čtenáře neumořilo. Metro se v dětské literatuře takto ještě neobjevilo.
Čtěte také
Pro Rezkovou je důležitý mezigenerační vztah
Milada Rezková se tématem vztahů v rodině zabývá ve svých knihách pro děti dlouhodobě. Současně je pro její tvorbu příznačný i vzdělávací aspekt. Např. v knize Velký bobek představuje opravdu nevšedním způsobem trávící soustavu a různé podoby strachu mohou malí čtenáři objevovat v interaktivní encyklopedii Neboj, neboj. Dvorním ilustrátorem Rezkové je výtvarník Lukáš Urbánek, se kterým vytváří příběhy Doktora Racka, které se objevují v každém díle časopisu Raketa a dalších kinihách – např. v loňském Rackomixu.
Poslechněte si celé ArtCafé o tom, jak vytvořit dětskou knihu o metru a neztratit se v technických nákresech. Jak propašovat do drah pražského podzemí příběh dědy a vnuka. Pořad připravila a moderuje Jitka Kostelníková, hudbu vybral Václav Havelka.
Související
-
K čemu jsou architekti? Města ani vesnice by se bez nich neobešly, vysvětluje nejen dětem nová kniha
Na otázku „K čemu jsou architekti?“ odpovídali Jana Kostelecká, Karolina Jirkalová a Ondřej Dušek nejen v ArtCafé, ale i ve stejnojmenné knize.
-
Jak mohou vypadat moderní papírové hračky v digitálním věku?
Pexeso, vystřihovací panny nebo omalovánky dělají radost dětem i dospělým desítky let. Jak ale s papírem a grafickým designem pracují současní autoři papírových hrátek?
-
Jak vypadá dobrá dětská kniha? Nechte si poradit od odborníků
Pošesté vydává několik organizací spojených s dětskou literaturou přehled nazvaný Nejlepší knihy dětem. Najdete ho v knihkupectvích, knihovnách i na internetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.