Zábavné čtení, které předává podstatnější vzkaz. Tvůrci Doktora Racka přicházejí s knihou o trávení
Kniha Velký Bobek provádí čtenáře trávicím traktem člověka. Tvůrci ale skrz příběh potravinového stařešiny sdělují třeba i to, jak je důležité poslouchat příběhy.
Po publikaci Neboj, neboj vydalo nakladatelství Yinachi další knihu spisovatelky Milady Rezkové a ilustrátora Lukáše Urbánka, která se soustavně, systematicky a především originálně věnuje jedinému podstatnému tématu – po strachu přišlo ke slovu zažívání. Na podrobnou a dobrodružnou cestu trávicím traktem zve Velký Bobek – jakýsi westernový hrdina, který kdysi, než se stal opravdovým mužem, býval obyčejnou lentilkou. „Je to příběh stařešiny – finálního produktu metabolismu, který už to má ze sebou a vypráví řízku s okurkou a bramborem, co je čeká“, popisuje Milada Rezková, jaký způsob vyprávění pro knihu zvolili. „Westernová poetika mi ležela v hlavě už dlouho, i když v souvislosti s jinou knihou, najednou mi ale došlo, že to je ono.“
Western v břiše
Napínavou jízdu hrdiny provází originální výtvarný doprovod Lukáše Urbánka, který už s Miladou Rezkovou spolupracoval na knihách o doktoru Rackovi, na publikaci Hurá na kajak, komiksu Babočky nebo na pouhý rok staré knize Neboj, neboj. Co říkal na nápad pojmout novou knihu jako western? „Baví mě estetika rodokapsů, bylo mi to vždy hodně blízké. Můj první nápad byl dělat koláže z mých jednoduchých obrázků a starých rodokapsových ilustrací. Líbí se mi, když mají knížky širší záběr, a tak mě tohle spojování baví.“
Nejen o zažívání
Nebylo pro tvůrce někdy ošemetné vyprávět o lidském trávení a vyměšování a nedostat se na tenký led? Podle Milady Rezkové jim v tom zásadně pomohla právě poetika starých indiánských legend, která ukázala další vypravěčské vrstvy: „Cesta trávicím traktem je jen základní osnova, chtěli jsme knížkou sdělit další, mnohem podstatnější vrstvy – například že je důležité povídat si se zkušenějšími, poslouchat a vyprávět si příběhy, anebo si uvědomit, že spousta věcí na světě funguje sama od sebe a že je tu jakási vrozená paměť, jistota pro nás pro všechny.“
Celý rozhovor včetně příspěvku o tématu smrti v dětských knihách od Alžběty Medkové z Radia Wave a hudbou ve výběru Petra Dorůžky si poslechněte zde:
Související
-
Jak vypadá dobrá dětská kniha? Nechte si poradit od odborníků
Pošesté vydává několik organizací spojených s dětskou literaturou přehled nazvaný Nejlepší knihy dětem. Najdete ho v knihkupectvích, knihovnách i na internetu.
-
Město, jeho hrdinové a umělá inteligence. Začíná LUSTR, festival ilustrace
Neobydlené pokoje činžáku Kampus Hybernská přivítají ilustrace od pěti desítek českých i zahraničních autorů. 4. října začíná pátý ročník festivalu ilustrace LUSTR.
-
Zpráva o českém knižním trhu. Posilují audioknihy, většinu titulů vydávají velcí hráči
Listovali jsme souhrnnou Zprávou o českém knižním trhu 2017/2018, kterou na konci loňského roku vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.