Jazzofon: geniální Ital, Adrian Rollini

03256215.jpeg

Na hudebníky italského původu narazíte v jazzu opravdu všude. V předvoji tisíců bezejmenných "pěšáků" jazzu vždy stáli tací, kteří historii této hudby spoluvytvářeli.

Jedním z největších jazzmenů všech dob byl Adrian Rollini, doslova geniální hráč na mnoho nástrojů; hrál na bassaxofon, piano, xylofon, bicí nástroje a další instrumenty. Legendou se stal ve spojení s bassaxofonem.

Už na začátku 20. let dokázal dát tomuto nástroji nové a netušené možnosti. Vlastně díky svému improvizačnímu talentu obohatil a rozvinul použití saxofonu obecně. Dá se říci, že předběhl svou dobu o deset či patnáct let.

Právě osobnosti Adriana Rolliniho je věnován páteční Jazzofon. Posluchači se mohou těšit na jeho nesmírně nápaditou a virtuózní hru; ta je navíc prošpikována humorným nadhledem, který se přenášel i na ostatní muzikanty v kapelách, kde Rollini působil. Opravdu se ani nechce věřit, že někdo dokázal takto hrát už ve 20. letech. Jeho výkony doslova berou dech a přitom dokáží vykouzlit úsměv i u lidí, které jinak jazz příliš nezajímá.

Adrian Rollini na bassaxofon ve skladbě Man from the South: