Jazzcafé – Soutěž!

03517527.jpeg

Současná technika v kombinaci s neuvadajícími hudebními kvalitami dokáže opravdové zázraky. Například při návštěvě prvního dubnového Jazzcafé omládnou hosté o padesát let.

* Pořad Jazzcafé Aleše Bendy se soutěží na konec vysíláme vždy 2. a 4. středu v měsíci na Vltavě od 17:45, aktuálně 13. 4. 2016.

Po otevření se totiž ocitnou v klubu Village Vanguard, kam Thad Jones a Mel Lewis v pondělí 7. února 1966 poprvé přivedli big band, který se zapsal zlatým písmem do jazzové historie. Nahrávky z premiérového večera vyšly letos na dvojalbu All My Yesterdays, na kterém si ve skladbě Big Dipper zahráli pianista Hank Jones, trumpetista Jimmy Nottingham a tenorsaxofonista Eddie Daniels. Další nahrávka, kterou je opět Jonesova skladba Low Down, je také půl století mladá. Byla pořízena 21. března 1966.

Big band poté na pódiu Jazzcafé vystřídá kytarista Julian Lage, jenž na sebe upozornil mj. v Novém kvartetu Garyho Burtona nebo jako partner pianisty Freda Hersche. Svému nedávno vydanému albu Arclight dodal poněkud električtější podobu např. v nahrávce své skladby Ryland nebo ve standardu Nocturne, jehož autorem je anglický jazzman Spike Hughes.

Po bigbandovém aperitivu a dvou kytarových chuťovkách přidají zpěvačka Janis Siegel a švédský trombonista Nils Landgren na hudební menu dvě zpívané speciality á la Leonard Bernstein. Z nového alba Some Other Time nabídnou hostům píseň Something’s Coming z West Side Story a song Lucky To Be Me z dalšího Bernsteinova muzikálu On The Town.

V závěru se ještě jednou vrátíme k oslavám padesátin orchestru, který založili Thad Jones a Mel Lewis. Jejich následovníci působící v big bandu The Vanguard Jazz Orchestra zahrají dvě skladby Thada Jonese, které zněly ve Vilage Vanguard už před půl stoletím – Mornin' Reverend a Once around.

Před závěrečnou ukázkou bude hostům položena kontrolní otázka. Posluchači, kteří na ni pošlou esemeskou na číslo 736 304 030 třetí a čtvrtou správnou odpověď, vyhrají jazzové CD a výtisk časopisu Xantypa.