Jazz Goes To Town, už v pondělí
V pondělí 14.října v Hradci Králové začne další, už devatenáctý ročník týdenního svátku jazzové hudby, příhodně nazvaného Jazz Goes To Town. Celý festival v pondělí v Divadle Drak zahájí pianista Milan Svoboda a trumpetista Michal Gera,
Tak jako každý rok, koncerty ve všední dny se odehrají v prostorách Divadla Drak a na sobotu a neděli se festival přestěhuje do malého a velkého sálu kongresového centra Aldis, o dlouhých přestávkách také do foyer těchto sálů. V týdnu se setkáme s předními soubory domácí scény, často doplněnými zahraničními spoluhráči nebo s muzikanty ze Slovenska. Vystoupí duo Milana Svobody s Michalem Gerou, slovenský band kytaristy Andreje Šebana, rakousko-český Minugin Quintet, kapela Jana Spáleného, tria Otty Hejnice, Jiřího Šimka, nové trio Roberta Balzara, kapely Limbo, česko-italský Invisible World basisty Tomáše Lišky a Peter Lipa se svým Bandem. Festival Jazz Goes To Town podle tradice vyvrcholí sobotním koncertem.
Závěrečný sobotní večer královéhradeckého festival Jazz Goes To Town 19. října hned v úvodu rozbouří projekt Pavla Fajta Slet bubeníků, který se označuje za „bubenickou planetární misi nadnárodních solitérů věřících rytmu“. Neméně energickou hudbu zahraje klasická varhanní trojice s kytarou a bicími hráče na Hammondovy varhany Bobbyho Brooma v Deep Blue Organ Triu. Dráždivý rytmus večera pak okoření brazilský kytarista a zpěvák Adriano Trindade v doprovodu českých jazzmanů Los Quemados. Švýcarskou scénu zastoupí klavírní trio Vein s výborným americkým tenorsaxofonistou Rickem Margitzou. A předpůlnočním vrcholem bude vystoupení hvězdného kvarteta Prism kontrabasisty Davea Hollanda s kytaristou Kevinem Eubanksem, klavíristou Craigem Tabornem a bubeníkem Ericem Harlandem. Zahrají také švýcarští hosté festivalu, trio Vein, ze své desky věnované písním z jazzové opery Porgy And Bess.
V odpolední Mozaice budeme hrát ukázky dvojice Milan Svoboda, Michal Gera z alba Duo: Smaragd, Švestkový kompot nebo Situace. Trio Vein představíme ukázkami z CD Porgy And Bess: Bess, You Is My Woman Now, I Love You Pergy, Summertime, There´s Boat Dat´s Leavin´ Soon For New York.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.