Jara a touhy J. B. Foerstera. Koncert k 70. výročí úmrtí velkého českého skladatele

28. květen 2021

Devadesát dva. Přesně tolik jar bylo dáno prožít Josefu Bohuslavu Foersterovi (1859-1951). A ten o nich dovedl krásně a často zpívat. Z celé řady jeho skladeb inspirovaných tímto nejpoetičtějším ročním obdobím zazní dvě.

Klavírní cyklus „A jabloně kvetly“ v podání americké pianistky Patricie Goodson a symfonická báseň „Jaro a touha“ se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Václavem Smetáčkem. Poslední skladbou bude symfonická suita „Cyrano de Bergerac“, kterou přednese Česká filharmonie rovněž s dirigentem Václavem Smetáčkem. Tento velký znalec Foersterova díla si o suitě do svého deníku zapsal následující řádky: „Jsou to úchvatné melodie a v nich nekonečně citu. Škoda, že takové dílo nežije na koncertních pódiích stále. Ale lidé prostě došli jinam a tahle láskyplná hudba už jim mnoho neříká…“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.