Jan Neruda: Páně Liebeltův špaček

03570456.jpeg

O tom, co všechno může znamenat pro osamělého starého mládence zvířecí mazlíček, věděl své už Jan Neruda. V povídce Páně Liebeltův špaček vylíčil s ironií sobě vlastní spletité události, které postihly jednoho malostranského domácího, když mu uletěl jeho opeřený přítel.

Poslouchejte na Vltavě 18. února 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 24. února 2016.

Svou povídku Páně Libeltův špaček zasadil Jan Neruda do jednoho spořádaného malostranského domu. Jeho domácím je laskavý starý mládenec pan Liebelt, kterému ke spokojenému životu stačí přítomnost ochočeného špačka. Shodou nešťastných náhod však páně Liebeltův ptáček jednoho dne uletí a záhy se ukáže, že ztráta domácího mazlíčka není jedinou pohromou, která starého mládence postihla. Svou pozornost na něj zaměřila vdova s dcerou na vdávání a brzy začne kolem nebohého pana Liebelta rozhazovat sítě jako zkušená ptáčnice.

03156281.jpeg

Osoby a obsazení: Pan Liebelt (Jiří Sovák), Domovník (František Filipovský), Domovnice (Libuše Havelková), Emilka (Nina Divíšková), Paní Andrejsková (Nelly Gaierová), Komisař (Josef Větrovec), Wenzel (Jan Faltýnek), Sýkora (Vladimír Salač), Redaktor (Oldřich Janovský) a Metér (Jaroslav Cmíral)

03570462.jpeg

Autor: Jan NerudaDramatizace: Jiří ŠotolaDramaturgie: Josef HlavničkaHudba: Jaroslav KrčekRežie: Alena Adamcová

Natočeno v roce 1974.