Tradice českého vorařství je nově na seznamu UNESCO. Oslavte to s vltavskou hrou Plavci na Sázavě
Tradice vorařství je nově na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Stavba plavidel, která si asi pamatujeme všichni, se tak zařadila k významným prvkům kultury v Česku a dalších pěti evropských zemích. Že má u nás tato kratochvíle neoddiskutovatelnou tradici, dokazuje i hra natočená v roce 1990, kterou právě teď rádi připomínáme. Obnovenou premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Hudbu složil a řídí: Jiří Váchal
Obraz jedné plavecké osady, nenávratně už zmizelý svět a život plavců dřeva po Sázavě. Ve vltavské Hře pro pamětníky uvádíme rozhlasovou dramatizaci Plavci na Sázavě na motivy stejnojmenné románové kroniky Jana Morávka. V inscenaci, kterou natočil režisér Jan Berger podle scénáře Františka Pavlíčka, si zahráli Jaroslav Konečný, Alois Švehlík, Daniela Kolářová a další.
Dnes už málo známý, ale generací našich prarodičů oblíbený spisovatel Jan Morávek (1888–1958) je autorem více než dvaceti románů zasazených vesměs do rodného Posázaví. Zachytil v nich nenávratně zmizelý svět vorařů na Sázavě, tvrdých pracantů i furiantů, kteří pro ostré slovo nešli daleko a s nimiž nebylo lehké vyjít. Takové ještě poznal nebo si o nich nechal vyprávět od pamětníků v Kamenném přívoze nedaleko Jílového u Prahy, kde prožil šťastné dětství v rodině místního řezníka a hostinského.
„Vím, že mnozí z vás, putujíce v létě dolním Posázavím, jdou po stopách Plavců, Divočiny a Skalního plemene. Hledají onu veselou ves u řeky, Závoz, a nenacházejí ji. Ovšem, poněvadž se ve skutečnosti jmenuje Kamenný Přívoz. Volil jsem toto jméno, protože bylo kratší, dobře znělo a chránilo mě od všelijakých nepříjemností se strany mých krajanů a nejbližších příbuzných. Oni totiž nebyli vždy rádi, když jsem o nich psal,“ zmínil v úvodu knihy U nás na Sázavě Jan Morávek.
Čtěte také
Románem Plavci na Sázavě z roku 1932 dosáhl tehdy čtyřiačtyřicetiletý autor prvního velkého úspěchu – u čtenářů i kritiky. Spolu s Divočinou a Skalním plemenem patří Plavci na Sázavě k nejvýznamnějším i nejoblíbenějším autorovým knihám. Sledujeme v ní osudy vorařských rodů Loučilů a Dolejšů, které vedou tvrdý život na vodě i kolem svých chalup. Dříví ke splavení do Prahy je čím dál méně, což živí letitou řevnivost a žene oba plavecké předáky k tvrdému soupeření. Nepřátelstvím rodičů trpí nejvíc jejich děti. Vincek a Fanda se mají rádi už od dětství, jejich láska by mohla rodinám pomoci vzájemnou nenávist překonat. Ale žádný z furiantů nechce ustoupit jako první.
Rozhlasovou dramatizaci Plavců na Sázavě napsal František Pavlíček. Režisér Jan Berger podle jeho scénáře natočil v roce 1990 inscenaci, ve které si zahráli Jaroslav Konečný, Alois Švehlík, Daniela Kolářová, Valérie Zawadská, Karel Urbánek, Josef Velda, Lukáš Hlavica a další.
KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka