Jan Gebert: Nemám rád jalové debaty

Jan Gebert
Jan Gebert

V říjnu vstoupil do českých kin jeho film Až přijde válka, který v loňském roce zahajoval sekci Panorama Dokumente na Berlinale a byl tak jediným ryze tuzemským zástupcem na tomto prestižním festivalu. Vypráví o přerodu Petra Švrčka, mladého velitele národní domobrany na Slovensku, ze zadumaného aktivního mladíka v kategoricky přemýšlejícího politika s diktátorskými tendencemi.

„Původně jsem chtěl, aby se film jmenoval Naše budoucnost, jelikož právě takhle chápu a vědomě stavím své filmové vyprávění. Mám dojem, že eskalující situace kolem uprchlické krize a s ní související radikalizace jedné části společnosti by při troše nepozornosti mohla proměnit náš politický prostor zpět ve prospěch svého druhu fašizujících extremistů,“ komentuje Jan Gebert svůj film, který vnímá jako nástroj pro dialog.

Film bude doprovázen sérií tematických debat, v nichž se záměrně potkají zástupci opozitních názorových táborů. Nejde mi o propagaci přívrženců Petra Ščvrčka, ale o možnou proměnu a pochopení problémů ve společnosti. Chci i tyto lidi vtáhnout do společného dialogu. Nemám rád jalové debaty, ve kterých se prezentuje jen jedna strana problému.

Poprvé na sebe upozornil před několika lety snímkem „Hra o kámen“. Jakožto vystudovaný historik a tehdy aktivně píšící novinář vystavěl filmové podobenství o (ne)schopnosti vyrovnat se s vlastní traumatickou minulostí po odsunu sudetských Němců.

Spustit audio

Související