Nevinná hra na vojáky, nebo budoucí hrozba? O filmu Až přijde válka mluví jeho režisér Jan Gebert

6. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Až přijde válka

Film českého režiséra o slovenské domobraně Až přijde válka byl uveden na letošním Berlinale a má potenciál oslovit diváky a divačky v celé Evropě.

Berlinale blog. Na českou účast můžeme být hrdí díky filmu Až přijde válka

Z filmu Až přijde válka

Slovenská domobrana, český režisér. Znepokojivý dokument Jana Geberta, uváděný na 68. ročníku filmového festivalu Berlinale, pojednává o mimořádně aktuálním evropském tématu.

ArtCafé přináší  rozhovor s dokumentaristou Janem Gebertem. Debutoval v roce 2012 filmem Hra o kámen a novým snímkem na svoji prvotinu plynule navazuje. V realitě střední Evropy (dříve českých Sudet, dnes Slovenska) natáčí o tématech, které jsou symptomem nálad a společenského posunu nejen našeho regionu, ale i celé Evropy posledních let. Jeho poslední film se věnuje kontroverzní skupine Slovenskí branci. Její vůdce, 18letý Peter Švrček, rekrutuje mladé muže z celého Slovenska, aby bránili slovenské národní hodnoty. Je to jen nevinná hra na vojáky, nebo domobrana koketující s extrémními názory představuje bezpečnostní hrozbu?

Nejsilnější momenty Berlinale 2018

Z filmu Dovlatov

Šest českých filmových publicistů v debatě nad programem Berlinale 2018. Objevy, televizní trendy, favorité na Zlatého medvěda...

V ArtCafé jsme zároveň mluvili s Radovanem Síbrtem z produkční společnosti Pink, která za filmem Až přijde válka stojí a podílela se i na produkci vítězného filmu celého festivalu, snímku Nedotýkej se mě.

Záznam celého pořadu včetně hudby podle výběru Petr Dorůžky, tentokrát zejména ukázek z nového alba argentinské kapely Otros Aires, si můžete poslechnout zde:

Spustit audio

Související