Jan Erik Vold: Deník Ruth Maierové. Strhující příběh židovské dívky ve válečné Evropě

28. leden 2022

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna, uvádíme četbu z Deníku Ruth Maierové. Kapitoly z příběhu židovské dívky ve válečné Evropě poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Z vlastního překladu připravila a úvodní pasáže načetla: Kateřina Krištůfková
Účinkuje: Lucie Pernetová
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 24. 1. 2022

Ruth Maierová přišla na svět roku 1920 ve Vídni. Vyrůstala v asimilované a dobře zajištěné měšťanské židovské rodině. Její otec pocházel z moravských Žarošic, kde Ruth s mladší sestrou Judith trávily v rodinném kruhu letní prázdniny. V lednu 1939 uprchla před válkou do Norska, kde strávila čtyři roky. Během masového zatýkání Židů v hlavním městě Oslu dne 26. listopadu 1942 byla zatčena, uvězněna a společně s pětistovkou dalších deportována na lodi Donau. Zemřela 1. prosince 1942 v Osvětimi.

Čtěte také

Ruth si po celý život psala deník. První známé zápisky pocházejí z doby, kdy jí bylo dvanáct let, poslední svazek končí dva dny po jejích dvaadvacátých narozeninách. Celkem se jedná o asi 1100 stran deníkových záznamů, které uchovala částečně sestra Judith a z velké části Ruthina důvěrná norská přítelkyně a pozdější básnířka Gunvor Hofmo. K nim patří ještě 300 stran dopisů, jež Ruth napsala z Norska své sestře do Anglie.

Z tohoto materiálu sestavil norský básník, publicista, esejista a překladatel Jan Erik Vold velmi cenné svědectví, knihu s názvem Deník Ruth Maierové, jež poprvé vyšla v Norsku roku 1997 a od té doby se dočkala mnoha vydání a překladu do dvanácti jazyků, včetně češtiny.

Vltavskou Dopolední četbu uvádí překladatelka Kateřina Krištůfková, vybrané pasáže z deníku čte v režii Dimitrije Dudíka Lucie Pernetová.

autoři: Kateřina Krištůfková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová