Jako když se zakousnete do pomeranče. Mladá americká skladatelka Caroline Shaw na Strunách podzimu

26. listopad 2021

Nejmladší držitelka Pulitzerovy ceny za hudbu, vypravěčka příběhů, hledačka nových zvuků a milovnice těch starých, to všechno je Caroline Shaw. Poslechněte si její koncert z letošního ročníku festivalu Struny podzimu.

Hudba jako hledání odpovědí

Rodačka ze Severní Karolíny se s potěšením pohybuje v různých hudebních světech, na letošních Strunách podzimu představila ten nejklasičtější – hudbu komponovanou po smyčcové kvarteto.

A také písně, které píše proto, aby se v nich ptala sama sebe: Jak to vypadá, když překročí hranici života a smrti nebo jaká je cesta za svobodou. V pražském multikulturním sále DOX+ vystoupila v říjnu letošního roku spolu s Attacca Quartetem, jedním z nejžádanějších mladých strunných souborů v Americe, a zahrála hudbu z alba Orange, které v roce 2020 získalo cenu Grammy v kategorii komorní hudby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová