Hudba patří ženám. Poslechněte si skladby čtyř skladatelek ze zahajovacího koncertu festivalu MusicOlomouc

14. listopad 2021

V rozhlasové premiéře vám představujeme živé snímky čtyř skladeb, které zazněly v provedení Ensemble for New Music Tallinn 11. října v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy v centru dění

MusicOlomouc, mezinárodní festival soudobé hudby, se letos konal již potřinácté. Sedm dramaturgicky pestře uspořádaných koncertů se odehrálo mezi jedenáctým říjnem a čtvrtým listopadem tohoto roku.

Čtěte také

Marek Keprt, ředitel a dramaturg festivalu, řekl ke koncepci letošního ročníku toto: V centru dění 13. ročníku festivalu MusicOlomouc jsou ženy, a to především jako skladatelky. Téměř všechny koncerty jsou složeny z prací soudobých skladatelek. Zazní díla autorek z jednadvaceti zemí se zvláštním důrazem na tvorbu z Pobaltí.“

V pořadu uslyšíte díla od Litevky Justiny Repečkaite, Estonky Elo Masing, Srbky Sonjy Mutić a Češky Soni Vetché, jejíž skladba Paralelní světy vznikla přímo na objednávku festivalu. O této skladbě i o Sonině tvorbě vůbec se dozvíte více v rozhovoru, který je součástí pořadu.

Zahajovací koncert festivalu MusicOlomouc
autoři: Jiří Slabihoudek ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.