Jak se hledá želva? Varhany v Obyčtově
Jan Blažej Santini nechával v architektuře svých staveb prostupovat geometrické tvary a inspiroval se gotikou. V kostele Navštívení Panny Marie vsadil na přírodu a její duchovní symboliku a postavil kostel na půdorysu ve tvaru krunýřem vybaveného plaza. Na co bude Pavel Černý na varhany z roku 2011 improvizovat, můžete zkusit hádat.
Slovník pojmů
Manuál – klávesnice pro ruce
Pedál – klávesnice pro nohy
Principál – hlavní rejstřík varhan, silný, zpěvný
Menzura – poměr šířky k délce píšťaly varhan, tajemství základní barvy jejího zvuku
Mixtura – malé píšťalky principálové menzury, dodávají lesk plénu
Pléno – zapojení principálů a mixtur do hry. Slavnostní zvuk
Hrací stůl – část varhan s klávesnicemi, může být vestavěn do skříně varhan nebo stát samostatně
Rejstřík – jedna řada píšťal shodné konstrukce. Každý rejstřík má jiný zvuk, jejich kombinacemi vytváří varhaník registraci, výslednou barvu hry
Rejstříkové táhlo nebo sklopka – zařízení umožňující zapojit jeden konkrétní rejstřík do hry
Poznejte varhany v chrámech geniálního architekta Santiniho
Vydáme se do chrámů postavených na Vysočině a seznámíme vás s jejich zvukem od nejjemnějšího pianissima po nejzvučnější pléno ve varhanních improvizacích inspirovaných charakterem jednotlivých nástrojů i unikátním geniem loci.
Šest nástrojů od starých i současných mistrů varhanářů v Želivi, Humpolci, Žďáru nad Sázavou, Obyčtově a Horní Bobrové představují Alena Maršíková Michálková a Pavel Černý.
Související
-
Dřevo a cín. Nový podcast Vltavy představí varhany v Santiniho chrámech
Poznejte šest varhan v pěti chrámech geniálního architekta postavených na Vysočině a seznamte se s jejich zvukem. Podcast Vltavy startuje 1. září!
-
Jan Blažej Santini 300
K výročí 300 let od úmrtí slavného architekta chystáme celou řadu pořadů včetně několika koncertů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.