Jak pilná švadlenka ke štěstí přišla. Daniela Krolupperová vypráví dětem svůj sen o první republice

18. listopad 2021

Do časů první republiky se rozhodla vzít dětské čtenáře spisovatelka Daniela Krolupperová, oceňovaná autorka knih pro děti, která působí také jako tlumočnice a překladatelka ze severských jazyků. Její nová kniha nese název Labutí dům a s ilustracemi Evy Chupíkové ji vydalo nakladatelství Mladá fronta, které nyní pokračuje ve své činnosti pod střechou nakladatelského domu Albatros Media.

Přebal dětské knihy Labutí dům Daniely Krolupperové

Leitmotivem knížky čtvercového formátu s výraznou obálkou a podtitulem „Svět prvorepublikových snů“ se stala móda, pro kterou je už od malička zapálená hlavní hrdinka Rézi. Příběh dívky vyrůstající v polovině dvacátých let pod láskyplným dohledem ovdovělé maminky v pavlačovém domě na pražském Žižkově v lecčems připomíná životopisy klasických selfmademanů.

Čtěte také

Dcera schopné podomní švadleny, která jí od mala vštěpuje, že „poctivou prací a pílí se člověk může vypracovat“, se nakonec zásluhou vlastní přičinlivosti, zděděného talentu i několika šťastných náhod stává úspěšnou módní návrhářkou. A odvážné sny ilustrující tehdejší technický pokrok i společenskou emancipaci si v knize plní i další postavy, počínaje mladým automobilovým konstruktérem a studentkou medicíny konče.

Doba nerovností i technických zázraků

Labutí dům není jen nadmíru povedenou knihou pro děti, kterou si rádi přečtou nebo kvůli ilustracím přinejmenším prolistují i jejich rodiče, ale také osobitým průvodcem jednou z důležitých a často vyzdvihovaných kapitol naší historie. Průvodcem pravda trochu nekritickým, ale zato se širokým záběrem, s nímž v realisticky vykreslené prvorepublikové Praze navštívíme nejen módní salony, ale i kavárnu, biograf či divadlo. Nám pak nezbývá nic jiného, než přát sympatické hlavní hrdince zasloužený úspěch a snad jí trochu závidět nelíčený a radostný úžas, který pociťuje tváří v tvář novým prožitkům a výdobytkům lidské civilizace, jež nám samotným už dávno zevšedněly. 

autor: Petr Nagy
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.