Agatha Christie, Ivan Jonák… Nakolik můžeme věřit autorům autobiografií?
Autorka vycházela ze svého dospívání. Spisovatel svou knihu označil jako deníček. Beletristka zpracovala život své rodiny. Příběh zpracovává specifickou zkušenost prozaika. Když takové věty najdeme v anotacích, máme knihu číst jako obraz skutečnosti? Nebo je to celé složitější? Na to jsme se ptali autorky knihy Od autobiografie k autofikci, literární vědkyně Zuzany Foniokové.
Související
-
Kostka jako kulička. Muzeum literatury hledá cesty, jak se na Neumanna, Nerudu i Fielda dívat jinak
Jak proměnil S. K. Neumanna pobyt v Bílovicích nad Svitavou v „lesního muže“? Které ze současných vynálezů předpověděl Jan Neruda? A kdo vymyslel boha kanálů Lomikela?
-
Muriel pro Wintona není sama. Komiksové ceny získal historický námět i lynchovská noční můra
Muriel si v klíčových kategoriích Nejlepší kniha roku, kresba i scénář odnesl titul Winton nebyl sám. Hlavní ocenění Česká akademie komiksu přiřkla experimentu Traum 1999.
-
Základem veškeré kreativity je strach ze smrti. Orhan Pamuk mluvil v Praze o svém románu Morové noci
Orhan Pamuk, vyprávěl v Praze u příležitosti stejnojmenné výstavy v centru současného umění DOX o Muzeu nevinnosti, touze stát se malířem i o novém románu Morové noci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.