Jak fyzicky básnit

8. květen 2012

Stvořil novou uměleckou disciplínu i vlastní jazyk, svým divokým projevem provokoval před sametem a neustrnul ani po něm, přednáší a píše, a když je třeba, zahraje, tak jako ve filmu Roberta Sedláčka Muži v říji, i obecního blázna. Hostem úterní Čajovny 8. května bude hudebník, performer, fyzický básník Petr Váša.

První kapelu Z kopce založil v roce 1985, následovalo přejmenování na Ošklid a A-Beat, většina fanoušků ho ale nejspíš bude znát jako frontmana Těch syčáků, skupiny fungující posledních třináct let. Skrz hraní a zpěv k Petru Vášovi přišlo i fyzické básnictví, originální mix přednesu, zpěvu, tance a divadelní performance. Jak sám vypráví, jednou během domácí přípravy na koncert zjistil, že jsou chvíle, kdy kapelu k vyjádření nepotřebuje, kdy se všemi nástroji může stát on sám. Objevenou metodu začal cizelovat a předvádět na veřejnosti. K jedněm z prvních performance patří kus Lokomotivám se motají kola.

Lokomotivy se rozjedou i v úterní Čajovně, čekejte živou performance o těch hlasech, během níž Petru Vášovi zasekundují moderátoři Jaroslava Haladová a Jaroslav Rudiš. Zazní i mantry a pokud chcete, můžete si doma u rádia procvičit artikulaci během jednoho z přípravných cvičení k fyzickému básnictví. Jinými slovy, Petr Váša ve studiu názorně představí svou knihu nazvanou jednoduše Fyzické básnictví, kterou letos v lednu vydal brněnský Host.

Čajovnu s Petrem Vášou vysíláme 8. května, pořad je reprízou z letošního března.

Spustit audio