Jak dopadnou volby? Národní divadlo reflektuje v Našich furiantech současnou politiku

2. březen 2023

Stane se ponocným v Honicích vysloužilý voják Bláha, nebo krejčí Fiala? Dohodnou se nakonec starosta Dubský a první rada Bušek? Stroupežnického pestrá paleta lidských charakterů vstupuje na scénu historické budovy Národního divadla. 

„Mít důstojnost, být považován za čestného a dobrého člověka, strach ze zahanbení, z toho, že mi někdo čestné a důstojné postavení ve vsi nebo v obci nebo v zemi nedovolí, boj za svoji suverenitu, svoji osobnost, možná i za svobodu v symbolické podobě drobné funkce ponocného – to je něco, co každý z nás zažívá každodenně…“ Takto „čte“ Naše furianty režisér Martin Františák, který v Národním divadle a s jeho souborem pracuje poprvé. Vůbec poprvé ale zároveň jevištně „tlumočí“ Stroupežnického. Čeho si všímá na textu, který před 135 lety zdvihl diváky ze židlí?   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.