Jacob Robert Oppenheimer: Úvahy o vědě a kultuře 1-3

23. duben 2007

Komplikovaným vztahem vědy a kultury se v řadě úvah věnovalo mnoho vědců, filozofů i spisovatelů. K podnětným zamyšlením na toto téma patří i přednáška amerického fyzika Oppenheimera (1904 - 1967), který se účastnil tzv. projektu Manhattan, kde se pokoušel vyvíjel první jaderné zbraně v tajné laboratoři v Los Alamos a proslul jako "otec atomové bomby". Fragmenty z improvizované přednášky slavného fyzika proslovené roku 1959 v Itálii z překladu Miroslava Holuba pro rozhlas připravil Rudolf Matys. V režii Petra Adlera účinkuje Rudolf Pellar.

Po shození atomových bomb na japonská města Nagasaki a Hirošima se Oppenheimer stal předsedou Komise pro atomovou energii, kde se snažil zavést kontrolu nad vývojem a užitím jaderných zbraní a zamezit v závodu vyzbrojování USA a Sovětského svazu. V době, kdy USA žily ve strachu z komunismu a Oppenheimer vyvolával hněv u mnoha politiků a vědců svými ostrými politickými názory, vyšla na povrch jeho možná dřívější spolupráce s komunistickou stranou během velmi medializovanému výslechu z roku 1954. Přestože byl odvolán ze všech funkcí a ztratil politický vliv, nadále pokračoval v práci profesora a věnoval se fyzice.

Fragmenty z improvizované přednášky slavného fyzika proslovené roku 1959 v Itálii z překladu Miroslava Holuba pro rozhlas připravil Rudolf Matys. V režii Petra Adlera účinkuje Rudolf Pellar.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.