Já musím psát. Z korespondence Boženy Němcové

Vhled do osobního života a tvůrčího zázemí spisovatelky, ale i svébytná, plnohodnotná složka jejího literárního díla. Z dopisů Boženy Němcové čte Růžena Merunková. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

„Já musím psát. Když jsem mnohdy mrzutostí nebo starostí sklíčená, jak sednu k psaní, žiji v jiném světě,“ svěřuje se v jednom ze svých dopisů Božena Němcová (4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha). Když pročítáme její korespondenci, vždycky znovu musíme obdivovat, s jakou pokorou a statečností přemáhala nepřízeň svého osudu a jak navzdory bídě a žití na pokraji sil dokázala vytvořit nesmrtelné dílo.

Ve Stránkách na dobrou noc zazní dva z autorčiných dopisů. První psala v červnu 1855 publicistovi a profesoru české literatury Janu Helceletovi, druhý adresovala své sestře Adéle. Pořad vysíláme u příležitosti dvoustého výročí narození autorky: Božena Němcová se narodila 4. února 1820 ve Vídni.

Účinkuje: Růžena Merunková

Připravila a uvádí: Dagmar Oravová
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno v roce 1991.

autor: djo
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.