Ioana Pârvulescu: Život je v Evropě
Esej rumunské spisovatelky, nositelky ceny Evropské unie za literaturu z roku 2013, který napsala pro literární festival Měsíc autorského čtení 2019, jehož čestným hostem je Rumunsko. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Ioana Parvulescu ve svém eseji připomíná některé momenty z dějin rumunské kultury.
Rok 1900 a slavnou rumunskou účast na Světové výstavě v Paříži, v dobách kosmopolitní Bukurešti. Následně 80. léta jako dobu, kdy Evropa byla vysněným a nedostupným teritoriem. A konec roku 89, kdy došlo k pádu Nicolae Causesca: „Všichni jsme se objímali, poprvé jsme si byli opravdu rovní, rovní ve svém štěstí. Komunismus dosáhl ideálu rovnosti jen jedinkrát: tehdy, když padl." Připomíná, že teď je doba znovuobjevování rumunské literatury.
Účinkuje: Valérie Zawadská
Překlad: Jarmila Horáková
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vlado Rusko
Související
-
V Brně začal Měsíc autorského čtení a Vltava byla u toho. Poslechněte si záznam zahajovací debaty
V Divadle Husa na provázku začal každoroční festival Měsíc autorského čtení. Zahajovací debatu s rumunským literátem nejen o rumunské literatuře moderovala Markéta Kaňková.
-
Začíná Měsíc autorského čtení. Vltava bude u toho
V brněnském Divadle Husa na provázku začne dnes večer největší středoevropský literární festival.
-
Jarmila Horáková, rumunistka. Rozhovor k Měsíci autorského čtení
Pod zkratkou MAČ se skrývá už dvacet let největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení. Vznikl v Brně jako nápad nakladatelství Větrné Mlýny.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.