Ioana Pârvulescu: Život je v Evropě

8. červenec 2019

Esej rumunské spisovatelky, nositelky ceny Evropské unie za literaturu z roku 2013, který napsala pro literární festival Měsíc autorského čtení 2019, jehož čestným hostem je Rumunsko. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Ioana Parvulescu ve svém eseji připomíná některé momenty z dějin rumunské kultury.

Rok 1900 a slavnou rumunskou účast na Světové výstavě v Paříži, v dobách kosmopolitní Bukurešti. Následně 80. léta jako dobu, kdy Evropa byla vysněným a nedostupným teritoriem. A konec roku 89, kdy došlo k pádu Nicolae Causesca: „Všichni jsme se objímali, poprvé jsme si byli opravdu rovní, rovní ve svém štěstí. Komunismus dosáhl ideálu rovnosti jen jedinkrát: tehdy, když padl." Připomíná, že teď je doba znovuobjevování rumunské literatury. 

Účinkuje: Valérie Zawadská

Překlad: Jarmila Horáková
Připravil: Petr Gojda 
Režie: Vlado Rusko

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.