Inspirativní prostor plný knih. V Praze vzniká první české Muzeum literatury
Po sedmdesáti letech se Památník národního písemnictví stěhuje do nových prostor – do Petschkovy vily v Bubenči. Pro návštěvníky se otevírají stálé expozice, ale současně se hledá zaměření a potřeby instituce v 21. století. Kromě výstavních prostor návštěvníci v muzeu najdou také studovny, badatelská pracoviště, dílnu pro děti a sál pro doprovodné programy. Bývalou Petschkovu vilu navíc obklopuje rozlehlá zahrada.
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – nová stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989. Vystavené archivní materiály a vzácné rukopisy se budou v průběhu trvání expozice nahrazovat dalšími exponáty z fondů Památníku tak, aby vynikl princip proměnlivosti literatury a jejího vnímání v různých kontextech. Jako průvodce expozicí slouží digitální katalog s rozšiřujícími informacemi a průvodcem pro děti, katalog rovněž upozorňuje na nejzajímavější exponáty. Autorkou konceptu stálé expozice Muzea literatury je Alena Petruželková a kurátorsky se na ní podílelo devět autorů.
Petr Šmíd hovoří o celkové vizi muzea s vedoucí Oddělení knihovny Alenou Petruželkovou; o expozicích Čechy národního obrození a 19. století v nás s jejich kurátorem, historikem Janem Boučkem; o expozici Hudba pramenů, věnované Otokarovi Březinovi, s kurátorem, literárním historikem, editorem a básníkem Vratislavem Färberem a o jediné samostatné expozici věnované literární kritice − nazvané V síti − věnované Kritickému měsíčníku a jeho autorům, s jejím kurátorem, literárním vědcem a spisovatelem Lukášem Prokopem.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.