Ian McEwan: Nevinný (5/5)

8. květen 2011

V pětidílném seriálu Nevinný se s mladým specialistou na elektronická zařízení, Angličanem Leonardem, vrátíme do období studené války, do rozděleného Berlína roku 1955. Autor románové předlohy Ian McEwan se nechal inspirovat skutečnou špionážní akci, nechybí však ani příběh podivné Leonardovy lásky a prvky hororu. Napínavý thriller natočil v roce 2003 režisér Ladislav Smoček v hlavních rolích s Ivanem Trojanem a Zuzanou Stivínovou.

Přední britský prozaik Ian McEwan, narozený roku 1948, se ve svých dílech zabývá především problémem citové vyprázdněnosti současného světa. Proto jsou hrdiny jeho próz často děti, pubescenti a mladí lidé, kteří nejvíce trpí rozvráceností dnešní společnosti a základních hodnot. Témata, která leckdy působí výlučně a bizarně, prezentuje McEwan vybroušeným, precizním literárním stylem, čímž zvyšuje jejich účinek na čtenáře. Je držitelem mnoha cen, tu první získal už za soubor povídek První láska, první pomazání z roku 1975. Jeho novela Betonová zahrada, která vyšla česky v roce 1988, se dočkala i působivého filmového zpracování. Ian McEwan píše také televizní hry, filmové scénáře, je autorem textu oratoria Oráčův oběd i knížky pro děti nazvané Snílek.

00704054.jpeg

Román Nevinný z roku 1990 se vrací do období studené války, do rozděleného Berlína roku 1955. Hlavní hrdina, anglický specialista na elektronická zařízení Leonard, zde prožívá svou velkou lásku i úzkost člověka zapleteného do soukolí nepřehledných špionážních her. Skvěle napsaný thriller upoutal nejen autora dramatizace Jana Koláře, ale i předního českého režiséra Ladislava Smočka, který se ujal realizace pětidílného seriálu. Třetí díl vysílá stanice Český rozhlas 3 - Vltava 24. dubna 2011 v 10.30 hodin.

Odvysílané díly najdete k poslechu také na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.