Hyperkrychle a Sedm slov. Hudba ve čtyřrozměrném i duchovním prostoru

7. březen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Skladatelka Soňa Vetchá | Foto: Henrich Kliment

Mezi premiéry skladeb Soni Vetché a Slavomíra Hořínky by se dal vepsat příběh o cestě od klamných iluzí k duchovnímu ukotvení. Hyperkrychle si vědomě pohrává se sluchovými klamy, Sedm slov je obrazem posledních chvil ukřižovaného Krista.

Hraje: Plzeňská filharmonie
Sólový part: Michal Sedláček (housle)
Dirigent: Chuhei Iwasaki
Pořad připravil: Boris Klepal

Čtyřrozměrná hyperkrychle představuje pro řadu lidí abstraktní útvar za hranicemi jejich představivosti. Skladatelka Soňa Vetchá pokládá čtvrtý rozměr za nedílnou součást hudby. Právě on má podle Vetché na svědomí posuny mezi tím, co hudebnící hrají z partitury, a co posluchači vnímají. Autorka s těmito významovými posuny pracuje, hraje si s nimi a vlastně přitom posluchače lehce pokouší i zkouší. Její Hyperkrychle je malá psychoakustická studie i zábavná hádanka.

Posledních sedm slov, která podle tradice pronesl Kristus na kříži, patří narozdíl od čtvrtého rozměru k častým hudebním námětům. Řada autorů, které zaujal, sahá od Heinricha Schütze až k Tristanu Murailovi. Houslový koncert Sedm slov od Slavomíra Hořínky se nezabývá konkrétními texty, ale situacemi, které z nich vyplývají. Jednotlivé věty nazvané Samota, Soucit, Něžnost, Bolest, Nářek, Oběť a Vzkříšení jako by se inspirovaly barokními afekty a zároveň hovořily srozumitelným jazykem k dnešnímu posluchači.

Skladatel Slavomír Hořínka

Vetchá a Hořínka jsou také hosty Futurissima a své kompozice posluchačům sami představí. Hyperkrychli a Sedm slov natočila pro Český rozhlas v roce 2020 Plzeňská filharmonie a dirigent Chuhei Iwasaki, sólový part Hořínkova houslového koncertu interpretuje Michal Sedláček. Obě nahrávky zaznějí v rozhlasové premiéře.

V závěru se Futurissimo ocitne mezi hudbou a rituálem díky sampleru současných litevských skladatelů. Album nazvané Between Music and Ritual sestavil pro Litevské hudební středisko Vítězslav Mikeš. Ze sedmi děl, která se na albu nacházejí, zazní The Colour of Water od skladatelky Justė Janulytė.

autor: Boris Klepal

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.