Zemřel Marek Kopelent. Hudba je mi básní, zjevením iracionálního světa lidské duše, řekl v Osudech

28. květen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Marek Kopelent, skladatel a pedagog | Foto: Vojtěch Havlík, Český rozhlas

Přehrát celý seriál (5 z 5 dílů)

1. díl: Osudy Marka Kopelenta

2. díl: Osudy Marka Kopelenta

3. díl: Osudy Marka Kopelenta

4. díl: Osudy Marka Kopelenta

5. díl: Osudy Marka Kopelenta

Ve věku 90 let zemřel skladatel, klavírista, publicista a pedagog Marek Kopelent, který byl významnou osobností nejen české, ale i evropské soudobé hudby. Jeho cesta k úspěchu však nebyla bez překážek, jak před časem popsal ve vltavských Osudech. Poslechněte si je on-line.

Připravil: Michal Rataj
Zvuková spolupráce: Petr Janečka
Premiéra: 24. 5. 2021

Marek Kopelent (*1932–2023) byl významnou osobností českého hudebního života 20. století. V roce 1950 maturoval na pražském francouzském gymnáziu a poté vystudoval skladbu na hudební fakultě AMU v Praze ve třídě Jaroslava Řídkého. V letech 1956–1971 byl redaktorem pro soudobou hudbu ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění a v Supraphonu. V 60. letech byl spjat se souborem Musica viva pragensis, který prováděl díla generačně blízkých skladatelů ovlivněných principy Nové hudby. Teno soubor v letech 1965–1973 také vedl.

Z korepetitora profesorem AMU

Kopelentovu slibně se rozvíjející skladatelskou dráhu v 60. letech přerušily komunistické čistky. Po návratu ze stipendijního pobytu v Západním Berlíně byl v roce 1971 propuštěn z nakladatelství a vyloučen ze Svazu skladatelů, což v důsledku znamenalo, že jeho skladby nebylo možné doma uvádět. Jako politicky nepohodlný získal nové místo až po několika letech jako korepetitor tanečního oddělení hudební školy v Radotíně, kde setrval 15 let. Během tohoto složitého období zkomponoval Marek Kopelent svá nejvýznamnější díla, která obvykle vznikala na objednávky ze zahraničí, aniž by skladatel měl možnost vycestovat a slyšet jejich provedení.

Čtěte také

Po listopadové revoluci v roce 1989 se stal na krátký čas hudebním expertem v Kanceláři prezidenta republiky, v éře Václava Havla. Založil také umělecké sdružení Atelier 90 a počátkem 90. let byl jmenován profesorem na HAMU v Praze, kde vychoval řadu výrazných skladatelských osobností. Za uměleckou, pedagogickou a veřejnou činnost byl v roce 2003 oceněn českou státní Cenou ministerstva kultury, německou Herderovou cenou za přispění k rozvoji evropského kulturního dědictví (2001) a v roce 1991 obdržel od francouzské vlády vyznamenání Chevalier des arts et des lettres.

Mezi skladatelova nejvýznamnější díla patří prostorové oratorium Lux mirandae sanctitatis k poctě sv. Anežky české, vokálně – orchestrální Legenda o sv. Vojtěchu, oratorium Messaggio della bonta k 100. výročí úmrtí Dona Bosca, dosud neprovedené oratorium Ona skutečně jest... na verše Vladimíra Holana a početná tvorba komorní, především vokální.

autor: Michal Rataj

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.