Hřiště a harampádiště, kde kvete dobrodružství a svoboda, v Česku zatím chybí
Hřiště jako prostor pro rozhodování a svobodnou vůli; jako místo, kde děti sbírají odvahu vstoupit do světa, a utvářet ho vlastníma rukama. O tvořivém hřišti, tzv. adventure playground, hovoří Magdalena Smetanová, krajinářská architektka a členka spolku Město přátelské k dětem. Carolina Sidon, výtvarnice, metodička a lektorka z Muzea Říčany, popisuje proč se na takových místech daří dobrodružné hře, dětem i králíkům.
Konceptu Adventure playground se věnoval 4. ročník konference Architektura dětem, kterou uspořádal spolek Město přátelské k dětem spolu s Fakultou architektury ČVUT letos v listopadu. V roce 2018 vzniklo na základě výstupů z konference Memorandum Architektura dětem 2018: Děti a město / Prostor pro hru.
Související
-
Ukolébavky uklidňují i rodiče – ventilují v nich své obavy a plány
Výzkumy ukázaly, že děti i dospělí umí mezi písněmi různého druhu z odlišných kultur spolehlivě rozeznat ukolébavky. ArtCafé Anny Kolářové zkoumá jejich charakteristiku.
-
Nejde jen o hřiště. Diskuze o kvalitě života rodičů ve městě je širší
Architektky a socioložka představují tvůrčí cestu k výstavnímu projektu pro Galerii VI PER, který stojí na šetření mezi rodiči malých dětí žijících v Praze.
-
Promlouvá k dětem i rodičům. Jak batolecí divadlo prorůstá českou divadelní scénou?
Hosty ArtCafé Jitky Kostelníkové jsou autorky inscenací pro batolata a dramaturgyně divadelního festivalu KUK!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.