Kulturu na Slovensku drtí politici, v Česku se diskutuje o podmínkách pro vznik umění
Co se letos v kultuře povedlo a co lze označit jako průšvih? Moderátorky Tereza Lišková, Hanka Malaníková, Anna Herza Tydlitátová a Hana Slívová rekapitulují rok 2024.
Kulturní scéna dlouho postrádala relevantní průzkumy o podmínkách, v jakých u nás umění vzniká. Odrazovým můstkem k další debatě tak může nově být studie Práce a duševní zdraví v českém filmovém průmyslu, kterou vypracovala absolventka VŠE Linda Pilková. Její závěry, jak v ArtCafé připomněla Anna Herza Tydlitátová, letos rozvíjely na konferenci v Kampusu Hybernská tři filmařské asociace, přičemž cílem konference bylo otevřít cestu k narovnání podmínek pro práci ve filmovém odvětví.
Vláda letos sice schválila status umělce, po kterém na základě covidové zkušenosti volali lidé pracující v kultuře, podle Hanky Malaníkové je to ovšem jen okleštěná verze. „Z návrhů zůstal jen dobrovolný registr umělců a umělkyň, kteří by v případě další epidemie dostali rychleji finanční pomoc, a pak ještě soutěž o stipendia. To je ale velmi málo,“ konstatuje. Naopak radost jí udělala brněnská expanze servisní organizace Nová síť, která se specializuje na propojení kulturních aktérů, a k četbě pak doporučuj sbírku esejů Spolu, nezkrotní od člena potulné univerzity Pilgrim Luďka Čertíka. „Od doby, kdy jsem ji četla, se na chůzi krajinou dívám jinak. Člověk je jen jednou součástí světa, krajina, živočichové a neživá příroda jsou naši partneři.“
Něžné čtení propojující generace doporučuje i Tereza Lišková, a to v podobě knihy o sounáležitosti zvířátek Jeden po druhém. Napsala ji kanadská autorka Marianne Dubuc a vydalo nakladatelství Host. Vedle aktivit galerie Art brut Praha pak doporučuje ještě dokument Echt – Film o malíři Janu Mertovi, který o něm natočil jeho syn Tomáš.
Hana Slívová letos ocenila debaty o nové české poezii a próze, které zorganizovala nově vzniklá Cena literární kritiky (na Vltavě o ní informoval například pořad Akcent) a také výstavní program Západočeské galerie v Plzni, která v nevyhovujících podmínkách dlouhodobě připravuje velmi kvalitní výstavy. Jednou z nejvýraznějíšch uplynulého roku byla ta s názvem Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem. Historička umění Marie Rakušanová ji postavila jako exkurzi do světa Kafkových vizuálních inspirací i obav.
Štrajk!
Průšvihem (nejen letošního) roku je pak podle všech čtyř moderátorek aktuální situace v kultuře na Slovensku. Ministerstvo kultury vede nominantka SNS Martina Šimkovičová, která s pomocí své pravé ruky Lukáše Machaly činí jedno nekompetentní rozhodnutí za druhým. Odvolává ředitele a ředitelky fungujících institucí a na jejich místa dosazuje spřátelené osoby s nulovou znalostí dané problematiky a svými homofobními a manipulativními výroky se snaží z mapy vymazat tamní občanskou společnost. Výčet problematických rozhodnutí ministryně Šimkovičové je možné prostudovat v osmdesátistránkovém dokumentu na webu Kulturného štrajku.
Editorka: Anna Mašátová
Poslouchejte od pondělí do pátku od 17.02 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na FB ArtCafé nebo na e-mail: artcafe@rozhlas.cz
Související
-
Howard Phillips Lovecraft: Krysy ve zdech. Kultovní horor nesmrtelného autora
Ani sto let neubralo povídce nic z archetypální hrůzy, jež se vynořuje z iracionality podvědomí. Je jen na posluchači, zda lovecraftovská metamorfóza zachvátí i jeho mysl.
-
Aleš Opekar představuje výběr nejzajímavějších nahrávek z oblasti world music za rok 2024
Aleš Opekar nabízí výběr nahrávek z oblasti world music, které ho v roce 2024 nejvíce oslovily. Zazní umělci z Alžíru, Maroka, Itálie i domácí spolupráce.
-
Hudební ArtCafé se zaměřuje na opomíjené domácí nahrávky roku 2024, které si zaslouží pozornost
ArtCafé Pavla Zelinky připomene desky, jež možná neocenil širší veřejný zájem, ale přesto stojí za zvýšenou pozornost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.