Hrdinky v české literatuře. Venkovanky

03337733.jpeg

Síla "slabého pohlaví" v české literatuře.

Poslouchejte na Vltavě od 16. března 2015 vždy kolem 13:00 hod. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Nedržely v ruce zbraň, a pokud ano, byly k tomu donuceny a cena, kterou pak platily, byla nejvyšší. Nebyly hospodyňky a jejich ideálem se nestalo spokojené závětří rodinného krbu. Známe je podle jména, v literatuře charakterizují vrstvu, většinou tzv. prostých žen, venkovských nalezenců, polovičních i úplných sirotků. Už tím byly „jiné“, už díky tomu jsou nuceny „vyzbrojit se“, umět se bránit, prosazovat. Jejich charakteristickým rysem je odvaha překročit hranice zásad, zvyků a tradic ať společenských nebo náboženských.

Divá Bára Boženy Němcové provokovala nespoutaností a odvahou, Frantina Karolíny Světlé byla také "přírodní živel", nakonec volí mezi láskou a spravedlností. Postava Heleny Koutné z románu Terézy Novákové Děti čistého živého je u nás řídkým typem ženy duchovně založené, snažící se nezávisle uvažovat o Bohu. Když už hovoříme o hrdinství, nesmíme vyloučit ani Annu proletářku Ivana Olbrachta, venkovanku konfrontovanou s městským prostředím v časech sociálních bojů. Bojovnicí je také Maryša z dramatu bratří Mrštíků, jež odmítá osud, který jí vybral někdo jiný.


Připravila: Milena M. Marešová a Dagmar Mocná

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby