Houby prorůstají uměleckou tvorbou. Co se stane, když se usadí v galerii nebo na festivale v Chotči?
Divadelnice Daniela Grohová představuje festival Kočí v Chotči. Umělkyně Marie Ladrová a Saša Spačal vyprávějí o své tvorbě. Spojnicí všech příběhů jsou houby a podhoubí, živné spojnice světa.
Slovinská umělkyně Saša Spačal v areálu Trojského zámku do 31. července představuje svoji imerzivní meditativní instalaci MykoMytologie, výstava se odehrává v rámci projektu Biotroja Galerie hlavního města Prahy. Spačal skrze práci s živými organismy, daty, zvukem, obrazem, technologiemi i vzorky svého potu, slz a krve poukazuje na pojetí světa a soužití na planetě, která leží mimo hlavní proud. „Když přemýšlíme o houbách, hned nás napadnou příběhy o tom, jak je všechno propojené. Protože houby jsou spojnicemi v lese, na loukách, v každém kousku půdy jsou kilometry podhoubí. Zároveň jsou také velmistry symbiózy. Můžeme se ptát, jak jsme na tom my. Jak dokážeme na této planetě symbioticky žít s dalšími organismy,“ říká Saša Spačal.
Výtvarnice a hudebnice Marie Ladrová propojuje autorskou tvorbu se světem hub v řadě ohledů. Na jejím novém albu MR, které vydalo Polí5, najdete například i píseň Houby a zvuk nástroje těremin. Ladrová v ArtCafé vypráví o tom, jak houby vstupují do jejích akvarelových maleb, jak z jejich těl získává barvivo nebo jak se stalo, že znovuobjevila pozapomenutou cestu ke zpracování troudnatce do podooby takzvané houbové kůže. „Člověk se musí naladit na konkrétní materiál, konkrétní houbu, kterou najde, a pak s ní specifickým způsobem pracovat,“ popisuje Ladrová způsob, kterým je schopná ze zmíněného druhu choroše vyrobit například čepici. O svých zkušenostech s houbami bude Marie Ladrová přednášet i v rámci festivalu Kočí v Chotči, kde zároveň v tamním kostele představí své hudební pojetí folku budoucnosti.
Mezi Novou Pakou, Jičínem a Lázněmi Bělohrad leží obec Choteč, kde bude 13. a 14. srpna 2021 vrcholit 26. ročník poetického festivalu Kočí v Chotči s podtitulem MYCELÝUM. O dramaturgii festivalu, která je letos provázaná s myceliem a světem hub, vypráví divadelnice a organizátorka festivalu Daniela Grohová. Zmiňuje i historii festivalu, která v sobě nese mezigenerační transfer, osobní provázání s místem dění i s obyvateli obce. Pozoruhodným místem festivalového dění je vedle místní hospody mimo jiné i hnojiště, které se podle Grohové stává posvátným prostorem a připomínkou toho, že v žaludku nevzniká jen potrava pro rostliny ale i síla pro sny.
Tematickou hudbu plnou hub vybral: Pavel Zelinka
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.