Heřmánek, chlapici, óstalokai, špiritus i kozí bobky. Příběhy proslavených lidových léčitelů Krkonoš a Jizerských hor

23. prosinec 2023

Příběhy proslulých lidových léčitelů, svědectví o jejich jasnozřivosti a jedinečných schopnostech, vzpomínky, recepty, rodinné historie, archivní dokumenty o soudních přích pro nepovolené léčení i pověsti o zázracích, a také vyprávění o starém cechu krkonošských „laborantů“. Poslouchejte on-line do 26. ledna 2024.

V Českém rozhlase Hradec Králové připravili autorka
Připravili: Eliška Pilařová, Pavel Krejčí
Režie: Pavel Krejčí

„Plnou půdu měla bylinek,“ vzpomíná na léčitelku Květu Patočkovou její snacha Drahuše, „a já byla unešená. Stačilo přijít do dveří a ona se na člověka zadívala a takhle ho chytila za ruku, zakoukala se do člověka a už věděla povahu, nemoc, úplně všechno.“

Věhlasný botanik Petr Ondřej Mattiolli, autor knihy Herbář neboli Bylinář a jeho sběratelská výprava do krkonošských hor. Čarodějný doktor Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. O uzdravující tajemné moci a schopnostech hovoří historici Daniel Mach, Jan Sedlák a Tomáš Chvátal. Na jedinečné schopnosti krkonošských a pojizerských bylinářů i návody venkovských dryjáčníků, na jasnovidecké schopnosti léčitelů vzpomínají spisovatelka Marie Kubátová, Eva Vondrová, Drahuše Patočková, Barbora Jarošová, Pavla Forejtová, Kristián Kinský a Mirka Chaloupská. Ukázky čtou Zora Valchařová a Jan Vápeník. 

Spustit audio

Související