Henrik Ibsen: Nepřítel lidu. Drama o muži, který měl odvahu vyslovit pravdu
Přestože hra vznikla před bezmála sty lety, je v mnohém stále překvapivě aktuální. Politické drama Nepřítel lidu napsal Henrik Ibsen v roce 1882 již jako světově známý autor, jehož hra Dům pro panenky (Nora) zasáhla tehdejší evropské publikum otevřeností, s níž autor, navýsost kritický k sociálním, politickým a kulturním jevům své doby, pojednal téma rovnoprávnosti žen. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Velký skandál vyvolala i jeho hra Přízraky. Ibsen v ní nešetřil odsudky pokrytecké viktoriánské morálky a nerozpakoval se otevřít tabuizované téma onemocnění syfilidou. Na kritičnosti neubral ani v další hře, kterou pojal jako politickou moralitu. Přes přísný pohled na společnost maloměstských typů, s nimiž svou novou hru rozehrál, si byl patrně vědom i určitých humorných rysů lidských slabostí. V dopise o hře svému kodaňskému nakladateli napsal, že se ještě úplně nerozhodnul, zda napsal komedii nebo drama: „Hra nese mnohé znaky komedie, i když základní téma je vážné.“
Děj Nepřítele lidu umístil Ibsen do malého norského města, kde nedávno otevřeli městské lázně, u jejichž zrodu stáli bratři Stockmannové. Lékař Tomáš byl autorem původní myšlenky, podnikatel Petr ji pak realizoval. Tomáš Stockmann záhy zjistí, že vodu v lázních trvale znečišťuje městský odpad. Přesto že je to i proti jeho materiálním zájmům, rozhodne se výsledky svého výzkumu zveřejnit. Místo očekávané podpory veřejnosti však narazí na tvrdý odpor, a to i ve vlastní rodině. Na veřejném shromáždění je prohlášen nepřítelem lidu. Za svůj neohrožený postoj, který však prosazuje velmi nediplomaticky, často z elitářských pozic, čelí Stockmann posléze nejen tlaku veřejnosti – na prosperitě lázní je prakticky zainteresováno celé město – ale i materiálnímu ohrožení rodiny. Emigrace se v tuto chvíli zdá jako nejpřijatelnější řešení...
Související
-
Luigi Pirandello: Nahé odívati. Černá tragikomedie o marnosti snahy vybudovat existenci na lži
Ve hře nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella sledujeme osud Ersílie Dreiové, která za tragických okolností přijde o dítě a v zoufalství se chce zabít.
-
Jean Anouilh: Romeo a Jana. Parafráze shakespearovské tragédie jako milostného trojúhelníku
Stejně jako v původně hře nemůže příběh lásky skončit jinak než smrtí – i když ta v tomto případě není způsobená nenávistí, ale stává se jediným možným východiskem.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.