Heinrich Böll: Tank mířil na Kafku. Svědectví západoněmeckého spisovatele o pražském jaru 1968

19. srpen 2022

Lukáš Hlavica čte z deníkových zápisků spisovatele, který se stal očitým svědkem sovětské invaze v srpnu 1968 v Praze. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Lukáš Hlavica
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Michael Půček
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 18. 8. 2022

Když Heinrich Böll přijel s rodinou 20. srpna 1968 na pozvání Československého svazu spisovatelů do Prahy, aby se zde seznámil s vývojem tzv. pražského jara, netušil, že se záhy stane očitým svědkem sovětské vojenské invaze. Výběr ze zápisků oněch několika dnů v Praze je zajímavým svědectvím význačného západoněmeckého spisovatele, pro něhož byla svoboda nedělitelná.

autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

  • Franz Kafka: Zámek. Proslulý příběh zeměměřiče K.

    Poslechněte si tajemný, groteskní i absurdní příběh z vesnice pod zámkem, kam na pozvání přijíždí zeměměřič K., aby od místní vrchnosti získal povolení k práci...

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.