Giuseppe Verdi: La traviata

27. březen 2023

Kompletní studiová nahrávka opery se sopranistkou Lisette Oropesou v titulní roli. Hodnocení připravila Helena Havlíková.

(…) Lisette Oropesa všechny vrstvy partu Violetty umocňuje třpytivým vibratem, které připomíná Angelu Gheorghiu, a z bohatství výrazu je zřejmé, jak má tuto roli zažitou z mnoha inscenací včetně Metropolitní opery, madridské Královské opery, londýnské Covent Garden nebo veronské Arény. (…) I když mexicko-americký tenorista René Barbera také patří k vyhlášeným představitelům prvooborových rolí italského belcanta vedle svěží plasticity sopránu Lisette Oropesy jakoby dával na odiv hlavně objem svého hlasu a až veristickou expresivitu. Jeho Alfred zní zatěžkaně, bez dynamických nuancí, často s tvrdě nasazovanými nástupy. (…) Ani výkony sólistů v menších rolích, ani výkon sboru drážďanské saské opery nepovyšují nahrávku Traviaty s dirigentem Danielem Orenem v té silné konkurenci jiných záznamů k nějaké mimořádnosti. Ale je jistě dobře, že Pentatone zachytil tuto fázi pěveckého vývoje Lisette Oropesy v roli, která v současné době patří mezi její profilové. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?