Frustrace, sex a vražda. Státní opera představuje Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu

24. listopad 2023

Na scéně Státní opery v Praze má dnes premiéru nová inscenace Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu. Jde o strhující dílo, které prověřuje meze lidské svobody… 

Hlavní hrdinka tohoto operního příběhu, Katěrina Lvovna Izmajlova, trpí v manželství se slabochem a je k tomu navíc ponižována despotickým tchánem. Hnána frustracemi i nevybouřenou sexualitou se stává vražedkyní, ale nakonec je svým milencem sama ponížena a spáchá sebevraždu skokem do rozbouřené řeky.

Opera měla světovou premiéru v roce 1934 v dnešním Petrohradu. Její úspěch však trval jen do ledna 1936, kdy navštívil představení v moskevském Velkém divadle Stalin. Opera poté na bezmála třicet let zmizela z ruské scény. Dnes toto dílo patří k operní klasice 20. století.

Nová inscenace dirigenta Herrmana Bäumera a režiséra Martina Čičváka má premiéru v 19 hodin na scéně Státní opery v Praze. Titulní roli vytvoří sopranistka Alžběta Poláčková. V dalších rolích se představí Denys Pivnickij, František Zahradníček, Josef Moravec nebo Tamara Morozová.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související