František Xaver Svoboda: Tajemství. Kam se váš počestný soused večer ztrácí se sekyrou v ruce?

28. červen 2024

Na brdské kopce se snáší soumrak. Lidé odpočívají po práci a všimnou si, že jejich samotářský soused s večerem pravidelně mizí v lese...

Účinkuje: František Strnad
Připravila: Petra Hynčíková
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 28. 6. 2024

Fantazie začíná pracovat na plné obrátky, protože muž s sebou bere vždy i svou sekyru. Najde se pár dobrodružných povah, které se vydají tajemného muže stopovat. Přijdou jeho tajemství na kloub?

Básník, romanopisec a dramatik F. X. Svoboda do svého rodného kraje rád situoval děj svých próz. Nejinak je tomu i v povídce Tajemství. Příběh se odehrává v okolí spisovatelova rodného Mníšku pod Brdy. Do vltavské Hororových povídek ho vybíráme z výboru Noční host vydaného nakladatelstvím Carcosa v edici Temnosti v roce 2023.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.