František R. Kraus: Povídky ze Svrabové čtvrti. Zmizelý život židovské Prahy

29. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starý židovský hřbitov v Praze

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nevšední, ale zároveň realistický obraz staré Prahy. Z textů židovského česky píšícího spisovatele a novináře Františka R. Krause čte Vasil Fridrich. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Vasil Fridrich
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Bela Schenková
Premiéra: 25. 1. 2021

František Robert Kraus (1903–1967) byl československý spisovatel a novinář, člen protinacistického odboje a přeživší holokaust. Patřil do tzv. Pražského kruhu spisovatelů, byl souputníkem Franze Kafky, Maxe Broda, Franze Werfela, Johannese Urzidila, „učedníkem“ Egona Erwina Kische. Působil v ČTK, Prager Tagblatt, Prager Presse, Tribuně, v Českém rozhlase a jako prvorepublikový zahraniční zpravodaj v českém, německém, francouzském a anglickém jazyce.

Během války byl vězněn v terezínském ghettu, přežil koncentrační tábory Auschwitz, Gleiwitz a Blechhammer a podařilo se mu uprchnout z pochodu smrti. Jeho knížka Plyn, plyn..., pak oheň (vydaná v září 1945) byla jedním ze zcela prvních literárně zpracovaných svědectví o holocaustu nejen v Československu, ale na světě vůbec.

František Robert Kraus, který není v literárním slovníku. Člověk ze stejného fládru jako Jack London, Albert Londres a Curzio Malaparte a Egon Erwin Kisch a Isaak Babel nebo Adolf Rudnicky. Jeden z mých předčasně zemřelých kamarádů.
Arnošt Lustig

Po válce se vrátil do ČTK i do Československého rozhlasu, kde se stal zakladatelem krátkovlnného vysílání. Propuštěn byl v listopadu 1952, hned v první den procesu „s protistátním spikleneckým centrem v čele s Rudolfem Slánským, židovského původu“. Z politických a antisemitských pohnutek komunistického režimu byla Krausova díla až do roku 1989 zakazována a cenzurována. Ačkoliv jeden z jeho žáků, Arnošt Lustig, jej považoval za spisovatele světového významu a přirovnával jeho tvorbu k Jacku Londonovi, E. E. Kischovi či Primo Levimu, jméno Františka Krause v literárním povědomí i ve slovnících chybělo.

Čtěte také

Beletristické texty začal psát po roce 1945, a to zčásti na radu prof. Vondráčka, aby se tímto způsobem lépe vyrovnal s traumatickými zážitky holokaustu. Krausovy snahy o publikování povídek byly z velké části neúspěšné (s výjimkou několika povídek otištěných v rámci publikací Židovské obce). Nedávno vydaný výbor Povídky ze svrabové čtvrti se zaměřil na autorovu celoživotní lásku – na město Prahu. Je unikátní nejen v líčení pražských figurek a mnoha pestrých lidských osudů, ale i denního a nočního koloritu. Zároveň ani zde nezapřel novináře, co se týče respektu k reáliím. Stejně i výrazná většina postav zde vystupujících jsou skuteční, doložitelní lidé.

autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...