SERIÁL

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Hartl

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Lidé, kteří nemohou pochopit jeho dobrotu, označují Myškina za idiota... Dvoudílná rozhlasová dramatizace románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského se řadí k nejznámějším dílům ruské literatury. V pozoruhodné nahrávce z roku 1982 účinkují Jan Hartl, Václav Postránecký, Jana Hlaváčová, Martin Růžek, Ludmila Vostrčilová, Klára Jerneková a další. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

Mladý kníže Myškin, zcela zchudlý a postižený epilepsií, prožije po návratu ze švýcarského sanatoria tak podivuhodné příběhy, že upadne znovu do své duševní nemoci. Autor představuje svého hrdinu jako člověka, který by mohl povznést svět, jenomže Myškin svou filozofií pokory a všelásky přivádí do neštěstí nejen sám sebe, ale i ty, které miluje.

Osoby a obsazení: Kníže Lev Nikolajevič Myškin (Jan Hartl), Parafen Rogožin (Václav Postránecký), Nastasja Filipovna (Jana Hlaváčová), Generál Ivan Fjodorovič Jepančin (Martin Růžek), Lizaveta Prokofjevna, jeho žena (Ludmila Vostrčilová), Aglaja, jeho dcera (Klára Jerneková), Adéla, jeho dcera (Taťjana Medvecká), Lukjan Timofejevič Lebeděv (Josef Somr), Genefrál Ardalion Alexandrovič Ivolgin (Rudolf Hrušínský I.), Gavrila Ardalionovič, zvaný Gaňa, jeho syn (Eduard Cupák), Varvara, jeho dcera (Růžena Merunková), Afanasij Ivanovič Tockij (Vladimír Ráž) a prolog a epilog (Radovan Lukavský)

Překlad: Tereza Silbernáglová
Dramatizace: Jan Strejček
Dramaturgie: Pavel Minks
Režie: Josef Melč
Hudba: Jiří Smutný
Zvukový mistr: Libuše Podlešáková

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1982.

Spustit audio
autoři: Hana Hložková , Tvůrčí skupina Drama a literatura