V šestnácti jsem z Dostojevského dostal horečky, říká Petr Oslzlý
Ze své knihovny vybírá dramaturg, scenárista a herec Petr Oslzlý. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2024.
„V šestnácti jsem si vypůjčil Zločin a trest. Jeho čtení mě pohltilo tak, že jsem se od něho nemohl odtrhnout. Upadl jsem do jakéhosi delirického stavu a nakonec dostal vysoké horečky,“ říká Petr Oslzlý. „Když jsme se kolem roku 1977 s režisérem Petrem Scherhauferem začali zabývat možností převést na scénu Bratry Karamazovy, pocítl jsem potřebu proniknout do jeho díla hlouběji. Průvodcem se mi stala studie Michaila Bachtina Dostojevskij umělec, v níž analyzuje geniální dialogičnost Dostojevského próz. Snad proto jsou tak lákavé k divadelnímu zpracování.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.