Fernando Pessoa: Kniha neklidu

4. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Herec Martin Myšička při natáčení minutové hry

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ze slavné fragmentární knihy lisabonského samotáře, jednoho z nejvýznamnějších portugalských spisovatelů, čte Martin Myšička. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Vybrala a komentářem opatřila: Šárka Grauová
Účinkují: Martin Myšička, Šárka Grauová
Překlad: Pavla Lidmilová
Režie: Miroslav Buriánek
Premiéra: 4. 1. 2021

Fernando Pessoa (1888–1935) je jednou z nejvýznamnějších postav portugalského písemnictví 20. století, přestože život vedl spíše jako úředník než oslavovaný literát. Z velikého díla za života publikoval jen zlomek, po smrti byla ovšem v jeho pozůstalosti nalezena dřevěná truhla obsahující veliké množství rukopisů. Knihu neklidu tvoří více než pět stovek textů – zápisů, které jsou sice jen výjimečně datovány, i tak ale působí jako veliký deník plný počitků, myšlenek, vyznání.

Jednou snad lidé pochopí, že jsem jako nikdo jiný splnil svou vrozenou povinnost interpreta jednoho úseku našeho století; a až to pochopí, napíší jistě, že ve své době jsem byl nepochopen, že jsem bohužel žil obklopen neláskou a chladem a že je to škoda.
Fernando Pessoa

Kniha jako celek představuje svědectví o vnitřní rozlomenosti západního člověka 20. století, který už v sobě samém nenalézá žádnou podstatu, jen neustálé proměňování a plynutí.

autor: Šárka Grauová
Spustit audio

Související

  • Fernando Pessoa: Z Knihy neklidu /II

    Kniha neklidu, soubor fragmentů Pessoovy duše, deníkových zápisků, krátkých filozofických úvah, jakož i prostě zaznamenaných myšlenek, byla spisovatelovým velkým projektem.

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.