Fenomén bohémy od Paříže po Teherán. Galerie Kunsthalle Praha představila rozsáhlou mezinárodní tematickou výstavu
Co to znamená, když o někom řekneme, že je bohém? Kdy vznikla myšlenka bohémství a čím se bohéma vyznačovala? Nejen těmito otázkami se zabývá výstava, kterou zájemci najdou v galerii Kunsthalle Praha.
Díla devětatřiceti umělců a umělkyň, která byla ve většině případů v České republice dosud k vidění velmi zřídka, propojuje nová výstava Kunsthalle Praha s názvem Bohemia: Příběh fenoménu 1950–2000. Výstava pokrývá období od padesátých let minulého století až do počátku nultých let tohoto milénia a zahrnuje různá média, převážně fotografii, video a malbu.
„Z ikonických jmen bych jmenovala Alici Neel, která ještě nebyla vystavena v Čechách. Je to nedávno objevená americká malířka, která byla hodně známá aktivismem proti kapitalismu, dalo by se říct, a tím pádem byla možná méně viditelná v mezinárodním kontextu. Taky máme osobnosti typu Martin Wong, také umělec z Ameriky. Z České republiky prezentujeme dílo umělkyně Libuše Jarcovjákové,“ představuje vystavující kurátorka Kunsthalle Praha Christelle Havranek.
Výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 bude otevřena od 23. března do 16. října 2023 a doprovodí ji bohatý doprovodný program ve formě filmových promítání v KunstKino, přednášek, performancí a koncertů.
Proč výstava Bohemia končí rokem 2000? V čem je největší potenciál výstavy? A jaké plány má Kunsthalle Praha do konce roku? Poslechněte si celý rozhovor s kuirátorkou Christelle Havranek a ředitelkou instituce Ivanou Goossen.
Související
-
Přestavba trafostanice na galerii. Pražská Kunsthalle získala Hlavní cenu Grand Prix Architektů
Velkou modrou kostku dostali vítězové soutěže Grand Prix Architektů za přestavbu bývalé trafostanice na pražském Klárově na unikátní výstavní prostor.
-
Kunsthalle doplňuje pestrou českou galerijní scénu, říká ředitelka Ivana Goossen
O směřování nového místa na výstavní mapě, ale také třeba o tom, proč Bulhaři nerozumí některým českým rčením, mluvila paní Goossen ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.
-
Palác elektřiny plný umění. Na Malé Straně se otevírá nová galerie Kunsthalle Praha
Odhalte s námi, jak se budova bývalé trafostanice na Klárově proměnila v moderní galerii Kunsthalle Praha a na co se její návštěvníci mohou těšit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.