Eva Kesslová a Ian Mikyska: Siréna jako varovný signál, hudba, rituál i jako společenský postoj

6. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Kesslová a Ian Mikyska, Orchestr Berg

Každou první středu v měsíci se naší republikou v poledne rozeznějí sirény.  Stálý, nekolísavý signál po dobu 140 vteřin neznamená nebezpečí nebo katastrofu, ale zkoušku varovného systému. Pro Orchestr Berg je to navíc hudba v prostoru, kterou lze použít jako prvek kompozice.

První ze série Mikrokoncertů ke zkoušce sirén  vznikl pro aulu FF UK, pokračovat budou v pražském parku Folimanka nebo na Gymnáziu Jana Keplera. Krom  ředitelky Orchestru Berg Evy Kesslové byl naším hostem i Ian Mikyska, jeden ze skladatelů, kteří se chopili úkolu integrovat sirény do své hudby.

Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?
Eva Kesslová

Sirény v doprovodu hudebních skladeb uslyšíte na Vltavě každou první středu v měsíci.  Unikátní koncept projektu Hudba k Siréně nabízí možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si koncert - jedné skladby v době pravidelné zkoušky sirén. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů, každý koncert se odehraje na jiném místě a zazní živě na Vltavě.

autor: Renata Klusáková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.