Eva Kesslová a Ian Mikyska: Siréna jako varovný signál, hudba, rituál i jako společenský postoj

6. březen 2019

Každou první středu v měsíci se naší republikou v poledne rozeznějí sirény.  Stálý, nekolísavý signál po dobu 140 vteřin neznamená nebezpečí nebo katastrofu, ale zkoušku varovného systému. Pro Orchestr Berg je to navíc hudba v prostoru, kterou lze použít jako prvek kompozice.

První ze série Mikrokoncertů ke zkoušce sirén  vznikl pro aulu FF UK, pokračovat budou v pražském parku Folimanka nebo na Gymnáziu Jana Keplera. Krom  ředitelky Orchestru Berg Evy Kesslové byl naším hostem i Ian Mikyska, jeden ze skladatelů, kteří se chopili úkolu integrovat sirény do své hudby.

Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?
Eva Kesslová

Sirény v doprovodu hudebních skladeb uslyšíte na Vltavě každou první středu v měsíci.  Unikátní koncept projektu Hudba k Siréně nabízí možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si koncert - jedné skladby v době pravidelné zkoušky sirén. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů, každý koncert se odehraje na jiném místě a zazní živě na Vltavě.

autor: Renata Klusáková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?