Eva Kesslová a Ian Mikyska: Siréna jako varovný signál, hudba, rituál i jako společenský postoj
Každou první středu v měsíci se naší republikou v poledne rozeznějí sirény. Stálý, nekolísavý signál po dobu 140 vteřin neznamená nebezpečí nebo katastrofu, ale zkoušku varovného systému. Pro Orchestr Berg je to navíc hudba v prostoru, kterou lze použít jako prvek kompozice.
První ze série Mikrokoncertů ke zkoušce sirén vznikl pro aulu FF UK, pokračovat budou v pražském parku Folimanka nebo na Gymnáziu Jana Keplera. Krom ředitelky Orchestru Berg Evy Kesslové byl naším hostem i Ian Mikyska, jeden ze skladatelů, kteří se chopili úkolu integrovat sirény do své hudby.
Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?
Eva Kesslová
Sirény v doprovodu hudebních skladeb uslyšíte na Vltavě každou první středu v měsíci. Unikátní koncept projektu Hudba k Siréně nabízí možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si koncert - jedné skladby v době pravidelné zkoušky sirén. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů, každý koncert se odehraje na jiném místě a zazní živě na Vltavě.
Související
-
Zkouška sirén se stala uměleckým dílem. Orchestr použil zvukový signál jako součást skladby
Od 6. března, každou první středu v měsíci, na Vltavě uslyšíte zkoušky sirén v doprovodu hudebních skladeb v projektu Hudba k Siréně.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?