Eugéne Sue: Bitva u Navarina

Bitva u Navarina (1846)
Bitva u Navarina (1846)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh obyčejného námořníka z bitvy, která se před 190 lety skutečně odehrála. Povídka francouzského spisovatele on-line k poslechu do pátku 27. října 2017.

Bitva u Navarina (1846)

Francouzský prozaik Eugene Sue (1804–1857) proslul jako „král románů na pokračování“, byl mistrem v popisu zločinu a lidských neřestí, především jeho Tajnosti pařížské představují stále živou součást francouzského písemnictví.

Povídka Bitva u Navarina z roku 1842 popisuje průběh skutečné bitvy, která se odehrála 20. října 1827 v zálivu u řeckého přístavu Navarin (dnešní Pylos) na západním pobřeží Peloponéského poloostrova – letos tedy od této události uplynulo 190 let.

Anglicko-francouzsko-ruská flotila zde porazila flotilu turecko-egyptskou. Navzdory převaze tureckého dělostřelectva triumfovali evropští námořníci a způsobili Turkům obrovské ztráty - bitva během několika hodin skončila potopením prakticky všech turecko-egyptských plavidel (uvádí se, že ze dvou set tureckých a egyptských lodí jich zůstalo pouhých dvacet).

Žádná spojenecká loď nebyla potopena. Na pozadí velké historické bitvy vypráví Sue příběh obyčejného námořníka. Kormidelníkův příběh lze shrnout slovy: osudu nelze uniknout.

Účinkuje: Pavel Soukup

Z vlastního překladu připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2004.