Etnografie a dokument

3. červen 2015

Jaká témata nosí v hlavě mladí kulturní antropologové a antropoložky? Jak je dokáží přetavit do zvukové podoby? Čím je přitahuje rozhlasový dokument? A co všechno se dá vymyslet, natočit a postříhat během šestidenního workshopu?

Ve středu 3. června uslyšíte na vltavských vlnách debatu s účastníky workshopu etnografického audiodokumentu, který v únoru proběhl proběhl na Katedře antropologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Workshop vedl Jiří Slavičínský s dokumentaristou Janem Šípkem a vedle lidí z plzeňské univerzity se ho účastnili také např. pracovníci místní pobočky organizace Člověk v tísni.

03394842.jpeg

Společně jsme se seznamovali se s mikrofony a rekordéry, se zavázanýma očima naslouchali zvukům města, učili jsme se vést rozhovor nebo natočit zvukovou scénu. Diskutovali jsme nad tématy a způsoby, jak je zpracovat a vystavět z nich fungující pořad.

03394841.jpeg

Každý z účastníků se během workshopu pokusil vytvořit svůj krátký autorský dokument. Každý přišel s vlastním tématem, příběhem, zajímalo ho specifické sociální prostředí nebo problém.

Ve středečním vysílání zazní ukázky z těchto děl, které v rámci workshopu vznikly. Zavedou vás např. do ubytovny pro lidi ve finanční tísni, do krajiny, která je ohrožena prolomením těžebních limitů, těšit se můžete i na netradiční vyznání lásky nebo na analýzu toho, jak funguje segregace v našem školství.

Pozvání do studia přijal lektor workshopu Jan Šípek, z Plzně přijedou Lenka Hollerová, Dalibor Hapl a Tomáš Hirt a živě vysílanou mozaiku dokumentů a povídání o nich bude moderovat Dan Moravec.

autor: Jiří Slavičínský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...