Elements

24. listopad 2022

Novinka jazzové klavíristky Nikol Bókové. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) V každé ze sedmi skladeb Elements jsem našel mnoho pozoruhodných detailů, záznamů a vzkazů. Struktura všech kompozic je poměrně jednoduchá, ale rafinovaný je přístup všech muzikantů. Ukazuje zkušenost, souznění a individuální řešení. Výsledkem je dokonalá souhra a ohleduplné přizvukování, které přispívá k magickému a meditativnímu vyznění nahrávky. Jestliže byla předchozí deska existenciálně bolestným vzýváním ztráty a prázdna po blízké bytosti, jsou Elements nahrávkou, která evokuje naši planetu Zemi v její univerzální nevýslovnosti. (…) Bóková svým novým albem výrazně překročila hranice českého hudebního kontextu. Vydala se svobodnou a nezávislou cestou, což je nepoměrně těžší, ale evidentně to nese své ovoce. Její hyperproduktivní invence i tentokrát stojí na pevných základech a oslovuje intenzivním sdělením, které si zaslouží uznání a respekt. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...