SERIÁL

Egon Bondy: Cybercomics. Antiutopická sci-fi z nedaleké budoucnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy žena z komiksu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V pondělí 20. ledna by oslavil 90. narozeniny český básník, prozaik, filozof a výrazný inspirátor českého undergroundu Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer). Ve vltavském vysílání si jeho osobnost připomínáme dramatizací antiutopického románu Cybercomics. Budoucnost lidstva je ohrožena, proto je k pomoci vyzvána počítačová specialistka Vera. Co odhalila v supertajné zprávě? Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Dvoudílná dramatizace Cybercomicsu se odehrává v ne příliš vzdálené budoucnosti. Egon Bondy situoval svoje dílo do poloviny 21. století, proto je prostředí, které v něm stvořil, velmi podobné dnešku. Vědecko-fantastické prvky upozadil, aby dílo koncipoval jako vizi světa, ve kterém lidstvo nedokázalo vyspělou technologii a pokrok využít k obecnému prospěchu. Obyvatelé Země jsou zejména ekonomicky ovládáni globálními organizacemi, které právě mezi sebou soupeří o absolutní nadvládu nad planetou.

03168717.jpeg

Vera, vynikající počítačová specialistka z Prahy, která se živí také jako příležitostná hackerka, si doposud žila víceméně spokojeně. Věděla, že Prahu a jiná města ovládá Mafie, zatímco různé části světa si rozdělily korporace United a Yamashita. Fungovalo to tak už léta. Vše se změní příchodem podivného zákazníka, který ji přinutí dekódovat ukradenou zprávu. Během skvěle placené práce se dostane do nebezpečné situace, která vyvrcholí detonací v jejím bytě. Temperamentní česká černoška je zachráněna přáteli, o kterých neví, že jsou součástí skupiny, jež se pokouší zabránit totální zkáze světa. Říkají si Liga a nemusí Veru dlouhou přemlouvat, aby začala pracovat pro ně.

Barbora Goldmannová

„Aby přišel zítřek, musí být zničen Systém,“ říká nestárnoucí filozofka Liu, vyučující na univerzitě v New Yorku, kam se Vera musí přestěhovat z bezpečnostních důvodů. Je ráda, že v katastroficky působícím velkoměstě je někdo, kdo jí radí, jak efektivně dekódovat supertajnou zprávu. Díky Liu pronikne i k otázkám existence a je zpravena o „akci“ připravované Ligou a Colour Power – hnutím pro všechny barvy pleti. Mezitím, co Vera luští, se věci dávají do nekontrolovaného pohybu, který nespěje k zániku světa, ale ke změně. A ta nemusí být zcela uspokojivá. Jaký to má všechno smysl?

Egon Bondy a Míla Hlavsa v Bratislavě (na konci 90. let)

Kontroverzní básník, prozaik a filozof, který inspiroval český underground, Egon Bondy (1930–2007) se po sametové revoluci v roce 1989 stavěl velmi kriticky k politické a společenské situaci. Cybercomics, vydaný roku 1997, je toho jasným dokladem. I proto jsou v cyberpunkovém románu zakomponovány nejen anarchistické teze, ale také principy taoistické filozofie. Autor stvořil velmi sugestivní dílo, jenž ani po dvaceti letech neztrácí na své aktuálnosti.

03494400.jpeg

Pro rozhlasovou inscenaci, která vznikla v brněnském studiu, román zdramatizoval Marek Horoščák. Původní – myšlenkově značně obsáhlá – próza je nyní více uzpůsobena žánru akčního komiksu. Dramatizace je koncentrována na příběh a prudké střídání prostorů a míst, a humor spojený s groteskní stylizací charakterů postav (zejména zloduchů). Navzdory depresivnímu vyznění je v ní stále přítomna Bondyho ironie.

Režisér Radim Nejedlý si pro zvukové vytvoření budoucnosti přizval hudebního skladatele, tvořícího pod pseudonymem Tudy von Insania. Atmosféra světa, blížícího se apokalypse, se nese emočně působivými monotónními zvukovými plochami, střídanými hudebním hlukem elektronické taneční hudby a techno impulsy. Aniž by se futuristické prostředí příliš konkretizovalo, inscenace, natočená ve spolupráci se zvukovým mistrem Lukášem Dolejším, byla snímána filmově a jsou v ní i patrné realistické zvuky.

Osoby a obsazení 1. díl: Vera (Barbora Goldmannová), Liu (Jana Štvrtecká), Buck (Robert Mikluš), Raya (Alžběta Mahdalová), Ali (Jiří Valůšek), Helena (Eva Novotná), Boss (Zdeněk Bureš), Jacinto (Jan Lepšík), Artur Jong (Michal Isteník), Barman (Miroslav Černý), Barbara (Jaroslava Vykoupilová), Paní na hlídání (Ivana Hloužková), Podzemník (Milan Noha)

Osoby a obsazení 2. díl: Vera (Barbora Goldmannová), Liu (Jana Štvrtecká), Buck (Robert Mikluš), Raya (Alžběta Mahdalová), Ali (Jiří Valůšek), Helena (Eva Novotná), Boss (Zdeněk Bureš), Jacinto (Jan Lepšík), Milan (Michal Bumbálek), Kubánec (Vladimír Hauser), Lu Wang (Jan Grygar), Chung Čen (Igor Dostálek), Stařík (Vladimír Krátký), Doktor (Martin Sláma), Brian (Tomáš David), John (Ondřej Jiráček), Kluk (Tomáš Žilinský)

Dramatizace: Marek Horoščák
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Tudy von Insania
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Radim Nejedlý

V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2018.

Spustit audio
autor: Hana Hložková