Edison a Mluvící pásmo. Souzvuk ikonických děl československé avantgardy
Okouzlené začátky i rozčarovaná elegie avantgardy v rozhlasové koláži z Nezvalova Edisona z roku 1929 a Mluvícího pásma spisovatelky Milady Součkové z roku 1939. Dvě ikonická díla československé avantgardy doplňuje Kuchyňská revue z pera Bohuslava Martinů. Vltavský Souzvuk s názvem Noc se chvěla jako prérie – To je znělka mé vysílačky poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
V říjnu roku 1920 se mezi mladými spřátelenými umělci v Praze ustavil Umělecký svaz Devětsil. Měl být a také se stal avantgardou v našem prostředí a zasahoval do všech uměleckých odvětví. Mezi zakladateli byli Jaroslav Seifert, Karel Teige, Adolf Hoffmeister nebo Vladislav Vančura.
Více než sto let poté do vysílání zařazujeme ikonickou básnickou skladbu československé avantgardy Edisona z Básní noci Vítězslava Nezvala, zpěvnou báseň plnou poetistického okouzlení technikou a modernitou, ale i nevysvětlitelného žalu.
Naše životy jsou truchlivé jak pláč
Jednou k večeru šel z herny mladý hráč
venku sněžilo nad monstrancemi barů
vzduch byl vlhký neboť chýlilo se k jaru
avšak noc se chvěla jako prérie
pod údery hvězdné artilérie
které naslouchali u politých stolů
pijáci nad sklenicemi alkoholů
polonahé ženy v šatě z pávích per
melancholikové jako v podvečer
Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti
Edison zazní v plném znění v podání herce Jana Novotného, konfrontujeme ho ale na švech jednotlivých zpěvů s elegií avantgardy, kterou zastupuje Mluvící pásmo Milady Součkové z konce 30. let, inspirované rozhlasovým vysíláním a odrážejícím už zcela temné stránky modernity. Úryvky čte Helena Dvořáková.
Koláž Edisona a Mluvícího pásma vytváří zvláštní celek. Některé pasáže se jakoby překrývají, jiné prostupují, další zaujímají postavení kontrapunktu, některé rozvíjejí naznačený motiv. Posluchači bude připadat, že Nezval a Součková při psaní svých pásem o sobě věděli. Nebo spíše je tvořili v „podvědomém“ souzvuku.
Související
-
Architektura Devětsilu je dnes aktuálnější než kdy dřív, říkají kurátoři výstavy
Od založení avantgardní umělecké skupiny Devětsil letos v říjnu uplyne 100 let. V Galerii hlavního města Prahy můžete navštívit výstavu věnovanou Devětsilu již nyní.
-
Krásy světa podle Devětsilu
Poezie a obrazové básně jsou leitmotivem současné výstavy nazvané Devětsil 1920–1931 v Domě U Kamenného zvonu Galerie hlavního města Prahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.