Eda Kriseová: Mluvící hora. Cesta na posvátnou horu na Srí Lance nastavuje zrcadlo vztahu

2. srpen 2023

Povídková kniha Mluvící hora spisovatelky Edy Kriseové, kterou v roce 2021 vydalo nakladatelství Práh, sahá přes několik kontinentů. V každé povídce vypravěčka se svými živoucí postavami zdolává náročné duchovní cesty a o své poznání se dělí s ostatními. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Zuzana Ščerbová
Připravila: Ivana Myšková
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2022
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.

Mluvící hora je experimentální povídkou, v níž hlavní postavu sledujeme prostřednictvím ich-formy i er-formy zároveň. Vypovídá o nesourodém partnerství, jehož disharmonie se naplno projeví při výstupu na poutní Adamovu horu (čili Srí Padu). To, co si lidé nedovedou říct zpříma, to za ně může ve vzácných chvílích vyslovit hora.

Spisovatelka Eda Kriseová (*1940) vystudovala Institut novinářství a osvěty na Univerzitě Karlově, kterou absolvovala v roce 1963. Pracovala v časopisech Mladý svět a Listy, po jejichž zákazu nemohla publikovat ani pracovat jako publicistka. Koncem roku 1969 se stala asistentkou v Ústavu pro teorii a dějiny sdělovacích prostředků při UK, kde pracovala i v univerzitním archivu, poté byla nucena pracovat zcela mimo obor. V listopadu 1989 byla členkou Koordinačního centra Občanského fóra a mluvčí Václava Havla, jehož byla až do července 1992 poradkyní. Působila také jako ředitelka sekce Stížnosti a milosti prezidentské kanceláře a v roce 1991 vydala v nakladatelství Atlantis jediný autorizovaný životopis Václava Havla.

Její knihy povídek a romány – například Křížová cesta kočárového kočího, Sluneční hodiny nebo Pompejanka – vycházely v samizdatových exilových nakladatelstvích. Po převratu jí v nakladatelství Hynek vyšly romány Kočičí životy a Misericordia a v nakladatelství Prostor Tři novely: Jméno, Milost, Ráchel či literární cestopis po Indii Čísi svět. Naposledy vydala v nakladatelství Práh meditativní knihu Duši, tělo opatruj, lyrickou novelu Mezi pannou a babou a sbírku povídek Mluvící hora.

autor: Ivana Myšková
Spustit audio

Související