Dvakrát Fresh Eye

1. březen 2012

Žijeme ve světě obrazů. Ale kolik podob vlastně obraz má? A jak k nám obraz promlouvá? Je vůbec možné obraz zachytit pojmy? Existuje dostatečná definice obrazu? A proč se mluví o moci obrazů?

Těmito otázkami se otevírá web fresh-eye.cz, stránka propagující stejnojmenný cyklus přednášek, které od loňského podzimu probíhají v nově zrekonstrovaném postindustriálním prostoru Trafo Studio v pražské Libni. Trafo v názvu odkazuje k Trafačce, nedaleké galerii, k níž studio patří. A Fresh Eye je první ze zdejších pravidelných cyklů seznamující kohokoliv jednou měsíčně s tématy z oboru „visual studies“.

Pokud vás obrazy míhající se všude kolem nás nenechávají lhostejnými a máte do Libně blízko, určitě se na Fresh Eye vypravte. Čeká vás zhruba tříhodinový program, informacemi nabitý a přitom díky svěží dramaturgii rozhodně ne nudný. Obraz versus text nebo Obraz versus obraz vědy už nestihnete, téma Obraz versus válečná pornografie vám připomeneme v úterní Čajovně. Dramaturgii Fresh Eye představí Andrea Průchová a svoji lednovou přednášku připomene Filip Láb, odborník na vizuální komunikaci z katedry žurnalistiky FSV UK. Zároveň vás pozveme na březnovou edici s tématem Obraz versus reklama.

02570390.jpeg

Fresh Eye je evidentně populární značka. Už několik let vydává nakladatelství Labyrint řadu knižních debutů pod heslem Labyrint Fresh. Teď přibylo oko a na světě je první svazek vizuálně zaměřené edice s hlavičkou Labyrint Fresh Eye, kniha Jak rozpoznat odpadkový koš s podtitulem Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře. Jejím autor, teoretik umění a vizuální kultury z FHS UK Václav Hájek bude třetím hostem úterní Čajovny.

Čajovnu plnou slov o obrazech připravuje a 6. března moderuje Jaroslava Haladová.

Spustit audio