Důraz na rychlost a tlak smyčce. Dirigent Tomáš Netopil v Essenu zušlechťoval hru těžkého klasicistního repertoáru, teď se vrací domů
Po deseti letech v čele essenského Operního divadla Aalto-Theater a jeho orchestru se dirigent Tomáš Netopil vrací do Česka. Zatímco v Německu si splnil přání a nastudoval velké množství vrcholového repertoáru – Strausse, Mahlera či Brahmse –, doma by rád změnil temporytmus. Čeká ho hostování například v Hamburku a vrátí se do Národního divadla, kde bude pracovat s Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. Ještě v Essenu s ním Vizitku natáčel Daniel Jäger.
Související
-
Dirigent je jako horský vůdce. Orchestru pomáhá zdolat úskalí skladby, říká Christian Knüsel
Když byl Christian Knüsel kluk, hrával fotbal. Lákala ho i hudba, které se věnoval jeho otec. Za dveřmi poslouchal jeho nové kompozice a k obědu je musela dovést maminka.
-
Když hudebník nabídne dobrý nápad, nemám problém ho přijmout, říká operní dirigent Robert Jindra
Jako malý kluk toužil Robert Jindra po práci na dráze. Pak se ale něco zlomilo, Robert si zamiloval hru na klavír a poslech klasické hudby.
-
Cestu do pestrého světa hudby mi otevřely varhany, říká dirigent František Macek
Je mu dvaatřicet, častěji než v ČR ho ale publikum vídá v zahraničí. Jeden z největších dirigentských talentů František Macek se představí na festivalu Pražské jaro.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.