Duchovní guru českého undergroundu. Připomeňte si dílo filozofa a spisovatele Ladislava Klímy

23. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 15. 8.
Ladislav Klíma, knihy

Egon Bondy označil filozofa a spisovatele Ladislava Klímu za duchovního guru českého undergroundu. A skutečně, právě v tomto prostředí našel Klímův duchovní a filozofický odkaz spolu s radikálním odporem ke všemu, co zavánělo akademismem a establishmentem, silnou odezvu. Pětici vybraných textů poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Vlastní životopis
Účinkuje: Milan Vlachovský
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 1999.

Čas a smrt
Připravil: Stanislav Migda
Účinkuje: Stanislav Šárský
Režie: Tomáš Kukulka
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1997.

Cestuje do města D
Připravil: Dominik Mačas
Účinkuje: Josef Nechutný
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2006.

Jak bude po smrti
Pro rozhlas vybral a úvodní slovo napsal: Blahoslav Dokoupil
Účinkují: Jaroslav Kuneš, Ladislav Běhůnek
Režie: Petr Pleva
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1993.

V létě 1902
Připravila: Helena Berková
Účinkují: Pavel Kabzan, Apolena Veldová, Jan Fišar
Režie: Věra Pražáková
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1992.

Inspirativní bylo Klímovo dílo už pro předchůdce undergroundu v 50. letech, mezi autory kolem samizdatové edice Půlnoc, ke kterým patřili Egon Bondy a Ivo Vodseďálek. Rok stého výročí filozofova narození (1978) vyhlásil Ivan Martin Jirous Rokem Ladislava Klímy. Skupina The Plastic People of the Universe mu pak složila hold v roce 1979 fenomenálním koncertním albem Jak bude po smrti, pro které složil Milan Hlavsa na základě textů Jak bude po smrti, Slavná Nemesis a Jsem Absolutní vůle tři skladby. 

„Dál nevydávaný hřímá – filosof Ladislav Klíma…“ rýmuje v jedné ze svých básní z 80. let undergroundový básník Fanda Pánek. Poukazuje zde na skutečnost, že se Klímova díla ocitla za normalizace na indexu v jednom pytli s díly současných odpůrců režimu a kolovala pouze v opisech nebo samizdatech, ale i na to, že autor stále zůstává přítomen, hřímá, oslovuje a inspiruje. K „diagnóze Ládi Klímy“ se hlásil i další undergroundový básník Luděk Marx. Jáchym Topol prý nosil v 80. letech v peněžence filozofovu fotografii a dnes se píšou diplomové práce o vlivu díla Ladislava Klímy na jeho Sestru nebo na román Medorek Petra Placáka.

Ladislav Klíma

Ve vltavském Létě v undergroundu si proto dílo Ladislava Klímy nemůžeme nepřipomenout. Náš výběr otevírá autorův nekonvenční curriculum vitae, próza Vlastní životopis. Povídky Čas a smrt a Cestuje do města D. přinesou prazvláštní setkání, delirické vize, bloudění a hororovou atmosféru. „Obešel já polí pět“ zasyčí něco i do vašich uší v groteskním fantazma Jak bude po smrti a pětici vybraných textů pak uzavře snová próza o lásce k vězněné vražedkyni V létě 1902.

Psáno pro Týdeník Rozhlas.

Spustit audio